Borsa Haberleri

Super Micro, Yapay Zekâ Rallisini Güçlendiren Tahminler Açıkladı

January 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Super Micro, Yapay Zekâ Rallisini Güçlendiren Tahminler Açıkladı

Geçen hafta Intel’in (INTC) hayal kırıklığına uğratan bilançosunun ardından Super Micro (SMCI), güçlü tahminleriyle sektöre yönelik talep endişelerini bastırarak yatırımcıların yüreğine su serpti. 

Şirket hisseleri, bilanço açıklamasının ardından kapanış sonrası işlemlerde 10% yükselerek rekor tazelerken, söz konusu görünüm Nvidia’nın (NVDA) da 1%’in üzerinde yükselmesini sağladı. 

Super Micro, 2024 yılı mali ikinci çeyrek bilançosunda gelirlerinin, geçen yılın aynı dönemindeki 1,80 milyar dolar seviyesinden 2,12 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. 

Şirketin net kârı yıllık bazda yaklaşık 70% artışla 296 milyon dolara yükselirken, seyretilmiş hisse başına kârı da 5,10 dolar oldu. 

Söz konusu güçlü rakamların ötesinde, yatırımcıların sevinçle kutladığı kısım şirketin öngörüleri oldu. Super Micro, mart döneminde net satışlarının 3,7 milyar ile 4,1 milyar dolar aralığında geleceğini öngördü. Söz konusu aralık, analistlerin konsensüsü olan 2,87 milyar doların oldukça üzerinde geldi. 

Super Micro hisseleri, şirketin yapay zekâ sunucularına yönelik güçlü talep nedeniyle aralık dönemi sonuçlarını tahminlerin çok üzerinde açıklamasının ardından 19 Ocak’ta 35% ralli yapmıştı. 

Çip şirketinin hâlihazırda güçlü rakamları ve gelecek dönemler için sergilediği iyimserlik, Wall Street’in yapay zekâyla ilişkili şirketlere yönelik beklentilerini yeniden canlandırmaya yardımcı oldu.

Super Micro, Yapay Zekâ Rallisini Güçlendiren Tahminler Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Super Micro Computer