Borsa Haberleri

Sunrun ve SolarCycle, Milyonlarca Güneş Paneli için İşbirliğine Gidiyor

October 4, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Sunrun ve SolarCycle, Milyonlarca Güneş Paneli için İşbirliğine Gidiyor
  • Güneş panelleri yeşil donanımların adeta birer sembolü olsa da teknoloji ilerledikçe daha güçlü panellerin piyasayı ele geçirmesiyle eski paneller zararlı bir atığa dönüşüyor.

  • Kaliforniya merkezli startup şirketi SolarCycle ise panel bileşenlerini geri dönüştürüp satarak bu durumu kendisi için avantaja çeviriyor.

  • SolarCycle, güneş panellerinden yaklaşık 95% oranında gümüş, silikon, bakır ve alüminyum gibi yüksek değerli materyali ucuza elde edebileceğini iddia ediyor. Bu materyaller daha sonra başka bir amaç doğrultusunda kullanılabilir veya tedarik zincirine geri yönlendirilebilir; böylece döngüsel bir güneş enerjisi ekonomisi oluşur.

  • National Renewable Energy Laboratory tarafından hazırlanan bir rapora göre, bozulan paneller veya daha ileri modellerle değiştirilen paneller nedeniyle sadece ABD’de 2030 yılına kadar 1 milyon ton güneş paneli atığı çıkması bekleniyor.

  • Sunrun CEO’su Mary Powell konuya ilişkin açıklamasında şu sözlere yer veriyor: “Müşterilerimizin bizden beklentileri ve güneş panellerinin geleceği ile temiz enerji devrimi bağlamında bu kesinlikle uygun maliyetli bir uygulama.”

  • Maliyetinin düşük olmasının yanı sıra aynı zamanda değerli! Rystad Energy’ye göre, güneş panellerinden geri dönüştürülebilir materyaller, bu yıla kıyasla 170 milyon ABD Doları artışla 2030 itibarıyla 2,7 milyar ABD Dolarını aşkın bir değere ulaşabilir.

Sunrun ve SolarCycle, Milyonlarca Güneş Paneli için İşbirliğine Gidiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı