Borsa Haberleri

Stellantis UAW Sonrası Kanada’da Grevle Karşı Karşıya

October 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Stellantis UAW Sonrası Kanada’da Grevle Karşı Karşıya

Cumartesi günü ABD’de United Auto Workers (UAW) ile sendikanın iş bırakma eylemini sonlandıracak bir anlaşmaya varan Stellantis’e (STLA) bir darbe de Kanada’dan geldi. Kanada’nın otomobil sendikası, Chrysler üreticisine karşı ulusal grev başlattı.

Kanadalı Unifor sendikası, tarafların dün yeni bir anlaşmaya varamaması üzerine bugün 8.200’den fazla otomotiv işçisini ulusal greve çağırdı.

Kanada’daki iş bırakma eylemi, Stellantis’in 16 Eylül’de başlayan ve yaklaşık altı hafta süren hedefli grevlerin ardından UAW ile yaklaşık 43.000 ABD’li otomotiv işçisi için geçici bir anlaşmaya varmasından iki gün sonra geldi.

Kanada’nın Ontario eyaletindeki yeni grevler, Chrysler 300 sedan ve Pacifica minivan ile Dodge Challenger ve Charger muscle otomobillerini üreten iki büyük montaj fabrikasını etkiliyor.

Kanada’daki iş bırakma eylemi ayrıca, tarafların sendikanın belirlediği son tarihe kadar geçici bir anlaşmaya varamamasının ardından Unifor’un General Motors’a (GM) karşı yaklaşık 12 saatlik bir ulusal grev başlatmasından yaklaşık üç hafta sonra gerçekleşti.

Detroitli otomobil üreticilerinde çalışan 18 bin Kanadalı işçiyi temsil eden Unifor, müzakerelerde ABD’li UAW’a kıyasla daha geleneksel bir yaklaşım benimsedi. Kanadalı sendika, her bir otomobil üreticisi ile ayrı ayrı müzakere ediyor ve ilk olarak geçen ay Ford Motor (F) ile varılan anlaşmayı, GM ve Stellantis için bir model olarak kullanıyor.

Bu geleneksel pazarlık yaklaşımı, UAW’ın üç otomobil üreticisiyle aynı anda pazarlık yapma yönündeki yeni stratejisine ters düşüyor.

UAW, tarafların 14 Eylül’e kadar geçici anlaşmalara varamamasının ardından iş bırakma eylemlerinin başlamasından bu yana grevleri kademeli olarak arttırıyor. Ulusal grevler yerine hedefli grevler gerçekleştiriliyor.

Stellantis UAW Sonrası Kanada’da Grevle Karşı Karşıya

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC