Borsa Haberleri

Stellantis, Fiat 500’ün Hibrit Modelini Tanıtmaya Hazırlanıyor

May 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Stellantis, Fiat 500’ün Hibrit Modelini Tanıtmaya Hazırlanıyor

Fiat markasının sahibi araç devi Stellantis (STLA), İtalya’daki Mirafiori fabrikasında üretilecek küçük elektrikli otomobili 500e’nin hibrid versiyonunu duyurmaya hazırlanıyor. 

Reuters’ın konuyla ilgili bilgi sahibi iki kaynağa dayandırdığı haber kapsamında duyurunun, Torino’da CEO Carlos Tavares ile Mirafiori’nin üretimini canlandırmak için yüksek hacimli, daha ucuz yeni bir model talep eden sendikalar arasında planlanan bir toplantıda yapılması bekleniyor.

500e, Fiat’ın tarihi evi olan Torino’daki tesiste üretiliyor ancak tamamen elektrikli araç satışlarındaki küresel yavaşlama Stellantis’i üretim oranlarını önemli ölçüde yavaşlatmaya itti ve fabrikanın çalışanları için uzun süreli izin dönemleri getirdi.

Bu hamle aynı zamanda otomobil üreticisinin, ülkedeki üretiminin düşmesi ve bazı Fiat ve Alfa Romeo modellerini yurtdışında üretmesi nedeniyle grubu sık sık eleştiren İtalyan hükümetiyle ilişkilerini iyileştirmesine de yardımcı olabilir.

İtalya’nın tek büyük otomobil üreticisi olan Stellantis ve hükümet, grubun ülkedeki üretimini geçen yılki yaklaşık 750 bin seviyesinden bu on yılın sonuna kadar bir milyon araca çıkarmayı amaçlayan bir plan üzerinde görüşüyor.

Cumartesi günü Sanayi Bakanı Adolfo Urso, Stellantis’in İtalyan fabrikaları için yeni modellerin duyurulması da dahil olmak üzere birkaç gün içinde bir anlaşma beklendiğini söyledi.

Automotive News Europe, bugün erken saatlerde yeni hibrit 500e modeli üretiminin 2025 sonundan önce başlayamayacağını söyledi. Haberde, Stellantis’in Mirafiori’de 125 bini hibrit olmak üzere yıllık toplam 200 bin adet 500 üretimini hedeflediği belirtildi.

Stellantis, Fiat 500’ün Hibrit Modelini Tanıtmaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters