Borsa Haberleri

Starlink 7.500 Adet Uydu Fırlatacak!

December 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Starlink 7.500 Adet Uydu Fırlatacak!

Elon Musk’a ait SpaceX şirketinin büyük bir uydu filosu konuşlandırma planları perşembe günü ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından onaylandı. Bu onay, yaklaşık 30 bin uydudan oluşan filonun 7.500 adedinin yörüngeye yerleştirilmesine olanak sağlayacak.

● FCC’den yapılan açıklamada, SpaceX’in bu yeni nesil Starlink Gen 2 uydularını 525-535 km arasındaki üç irtifada çalıştırabileceği, fakat SpaceX’in başvurusundaki diğer uydulara yönelik kararın ertelendiği bildirildi.

● FCC tarafından duyurulan onay kararında, bu kararın “ülke genelindeki Amerikalılara yeni nesil uydu genişbant hizmetini getireceği” ve “küresel ölçekte yaşanan internet erişimindeki uçurumun kapanmasına yardımcı olmak üzere dünya çapında uydu genişbant hizmetine olanak sağlayacağı” vurgulandı.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, içerikte bahsi geçen tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Rakip uydu şirketi Viasat (VSAT), uydular arasında yörüngede çarpışma riskinin artacağına yönelik endişeler nedeniyle FCC’den SpaceX’in talebini reddetmesini istemişti.

● SpaceX’in uzayda bu kadar fazla yer kaplamasının “uzay güvenliği ve rekabet açısından ciddi riskler oluşturacağı” yönündeki endişelerini düzenleyici kurumlara ileten Amazon’a (AMZN) bağlı Kuiper Systems şirketi de itirazlarını dile getirmişti.

● SpaceX’in, yeni bir finansman kaynağı yoluyla sermaye artırımına giderek şirketin piyasa değerini 150 milyar dolara çıkardığı konuşuluyor.

Starlink 7.500 Adet Uydu Fırlatacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha