Bültenler

Starbucks ve Volvo: Kahve Dükkanları Şarj İstasyonlarına mı Dönüşüyor?

March 30, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Starbucks ve Volvo: Kahve Dükkanları Şarj İstasyonlarına mı Dönüşüyor?

Volvo ve Starbucks (SBUX), kahve devinin ülke çapındaki mağazalarında elektrikli araç şarj cihazlarının kullanımını ve potansiyelini araştırmak için bir pilot program üzerinde ortaklık kurdu. 

  • Pilot uygulamanın kapsamı ne? Pilot uygulamanın bir parçası olarak Volvo, Denver bölgesinden kahve şirketinin Seattle merkezine kadar olan 2.172 kilometrelik yol boyunca 15 Starbucks dükkanına, 60 kadar Volvo markalı ChargePoint DC hızlı şarj cihazı kuracak.
Starbucks ve Volvo: Kahve Dükkanları Şarj İstasyonlarına mı Dönüşüyor?
  • İstasyonlar ne zaman devreye girecek? Volvo ve Starbucks, çoğu elektrikli aracın pil menzili içinde, yaklaşık her 160 kilometrede bir şarj istasyonu kurmayı planlıyor. Şirketler, şarj cihazlarının kurulumunun bu yaz için planlıyor ve bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını tahmin ediyorlar. 
  • İki şirket pazar araştırması yapacak: Volvo ve Starbucks, istasyonları yakından izleyecek ve programın potansiyel genişlemesini belirlemek için elektrikli araç sahiplerinin kullanımını değerlendirecek.
  • Volvo sahipleri istasyonlara ücretsiz ya da avantajlı bir şekilde erişebilir: Volvo markalı şarj cihazları, ChargePoint hesabı olan tüm EV sahiplerine açık olacak. Bir basın açıklamasına göre, Volvo sahipleri istasyonlara ücretsiz veya ayrıcalıklı fiyatlarla erişebilir.

Dünyanın en büyük kahve devinin Volvo ile işbirliğini duyurması, sürdürülebilirlik çabalarını vurgulaması beklenen yıllık toplantısından bir gün önce geldi. Ayıca şirket, tek kullanımlık bardak kullanımını azaltmak için attığı en son adımları da açıkladı.

  • Haber sonrası Starbucks hisseleri ne durumda? Şirket hisseleri dün borsada günü 3,22% artarak 91,23 dolardan kapattı. 

🔌 Şarj Altyapısı Elektrikli Araçların Benimsenmesinde Engel Oluşturuyor

Şarj altyapısı, elektrikli araçların (EV) benimsenmesi için büyük bir engel olarak görülüyor ve otomotiv ve şarj şirketlerini ABD genelinde kullanım durumlarını incelemek ve şarj cihazları kurmak için ortaklıklar başlatmaya teşvik ediyor.

Bu yüzden, Volvo ve Starbucks arasındaki işbirliği, diğer elektrikli araç üreticileri ve franchise işletmelerini de birlikte çalışmaya teşvik edebilir. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Starbucks, Volvo launch a pilot EV charging network at coffee giant’s stores

Starbucks wants to become the gas station of the future for EVs

Starbucks ve Volvo: Kahve Dükkanları Şarj İstasyonlarına mı Dönüşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı