Borsa Haberleri

Starbucks Geri mi Dönüyor?

July 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Starbucks Geri mi Dönüyor?

Yakın zamanda Starbucks (SBUX)’a geri dönen eski CEO Howard Schultz, şirketin uzun süredir fazla talep görmeyen hisselerini yeniden gündeme getirebilir. Seattle merkezli şirketin hisseleri, en kötü dönemlerden biri olan 2008 yılından bu yana %36 oranında düştü. Yatırımcılar; Çin’de yaşanan kapanmalar, ABD’de artan enflasyon ve sendikalaşma faaliyetleri gibi etkenlerden dolayı mali sıkıntılar yaşayan şirketin hisselerine karşı endişeli bir yaklaşım geliştirdi. Ancak Starbucks’ı uluslararası hâle getiren ve 2008 yılında yaşanan resesyonda önemli bir başarı gösteren Schultz’ın geri dönüşü, şirketin hisselerine karşı olan ön yargılı tutumu sona erdirebilir. Analistler, Starbuck satışlarının 2023’te 10% artarak 35,6 milyar dolara çıkmasını bekliyor. 

Starbucks Çalışan Eğitimi ve Teknoloji Yatırımlarını Artıracak

CEO Howard Schultz, 1987 yılında satın aldığı Starbucks’ı sıradan bir kahveciden uluslararası bir zincir hâline getiren isim olarak biliniyor. 2008 yılında dünya ekonomisini önemli ölçüde etkileyen resesyonda takdire şayan bir başarı elde eden Schultz, 2000 yılına kadar şirketin S&P 500 endeksinde üst seviyelere yükselmesinde de önemli rol oynadı. Dört yıllık aradan sonra eski görevine dönen CEO’nun mali sıkıntılardan kaynaklanan sorunlara odaklanması bekleniyor. Daha önce uyguladığı bütçeleme stratejileriyle ekonomik krizde ayakta kalmayı başaran şirket, önümüzdeki dönemde satış maliyetlerini 30% artırırken çalışanların eğitimine ve teknoloji yatırımlarına 200 milyon dolarlık ek harcama yapmayı planlıyor. 

Analistlere Göre Kahve Zincirinin Satışları 2023’te Yükselecek

Çin’in Mayıs ayında Covid-19 kısıtlamalarını kaldırması ve şirketin yaptığı stratejik bütçeleme, Starbucks’ın satışlarında iyileşme sağlayabilir. Starbucks yetkilileri, Mayıs ayının sonunda yapılan bir konferansta “tutarlı fiyatlandırma gücünü” vurguladı ve bu modelin Kuzey Amerika satışlarını önemli ölçüde artırdığını belirtti. Analistler, şirketin satışlarının 10%; işletme marjının ise 15,8% oranında yükselmesini bekliyor. CEO Schultz’ın önümüzdeki dönemde izleyeceği yol haritası, şirketin mali tablosu ve hisselerinin durumu konusunda belirleyici olacak. 

Starbucks Geri mi Dönüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı