Borsa Haberleri

Starbucks Bilanço Özeti: Çin’deki Satışlarında Gerileme

February 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Starbucks Bilanço Özeti: Çin’deki Satışlarında Gerileme

Starbucks (SBUX), 1. çeyrekte küresel aynı mağaza satışlarının 5% büyüdüğünü ve +6,9%’luk konsensüs tahmininin gerisinde kaldığını bildirdi.

● Toplam geliri 8,2% artarak 8,7 milyar dolara ulaştı.

● Konsensüsün +7,6% olduğu Kuzey Amerika aynı mağaza satışları, 9%’luk ortalama fiyat artışının etkisiyle 10% yükseldi. Artan işçilik ve girdi maliyetleri nedeniyle faaliyet marjı bölgedeki satışların 18,5%’ine düştü. Bir önceki yıl gerçekleşen oran 18,9% seviyesindeydi.

● Çeyrek içindeki uluslararası aynı mağaza satışları 13% düştü. Çin’deki aynı mağaza satışları ise -13% seviyesindeki konsensüs tahminine kıyasla 28% geriledi. Büyük kentlerde trafiği engelleyen COVID kısıtlamaları nedeniyle işlemlerin 28% azalmasının etkisi görüldü.

● ABD’de Starbucks Ödül Programı’na aktif üyelik çeyrek içinde 15% artarak 30,4 milyona ulaştı.

● Çeyrekte 459 yeni mağaza açan Starbucks (SBUX), küresel düzeyde rekor bir sayı olan 36.170 mağaza ile dönemi kapattı.

● CEO Howard Schultz şu ifadeleri kullandı: “Zorlu küresel tüketici ortamına ve enflasyonist etkilere, perakende açısından genel anlamda yumuşak bir tablo çizen çeyreğe ve ilk çeyrekte Çin’de ortaya çıkan eşi benzeri görülmemiş COVID rüzgarına rağmen bugünkü güçlü bilançoyu açıkladık.

Starbucks Bilanço Özeti: Çin’deki Satışlarında Gerileme

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerikte faydalanılan kaynak: Seeking Alpha