Borsa Haberleri

Starbucks Bilanço Özeti: Büyük Resesyon Planı

November 4, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Starbucks Bilanço Özeti: Büyük Resesyon Planı

● Starbucks (SBUX), perşembe günü Wall Street’in üç aylık karşılaştırılabilir satış ve kâr tahminlerini geride bırakarak, genç ve varlıklı müşteri kitlesini büyütmek için ödül uygulaması yoluyla kişiye özel soğuk içecekler satarak yaklaşan herhangi bir resesyonu atlatacağını ifade etti.

● Kuzey Amerika’da daha pahalı içeceklere olan talep gücünü korumaya devam ederken, Çin satışlarındaki düşüş 2 Ekim itibarıyla sona eren dördüncü çeyrekte öngörüldüğü derecede olumsuz olmadı. Refinitiv IBES’ten yapılan açıklamaya göre hisse başına kazanç, analistlerin 0,72 dolarlık beklentilerine karşılık 0,81 dolar olarak gerçekleşti.

● Seattle merkezli şirketin hisseleri kapanış sonrası işlemlerde yaklaşık 2% değer kazandı.

● Mali rapor sonrası yatırımcılarla bir görüşme yapan geçici CEO Howard Schultz, “Z kuşağı olarak adlandırdığımız bu genç müşteriler, çok daha fazla isteğe bağlı harcama yapma eğiliminde. O yüzden Starbucks’a olan bağlılıkları son derece belirgin ve öngörülebilir.” dedi.

● Şirketin ABD’deki müşteri kitlesinin yarısından fazlasını Z ve Y kuşağı müşteriler oluşturuyor.

● Şirketin ABD’deki benzer satışları, Credit Suisse analistlerine göre Starbucks tarihindeki en yüksek satış haftasının gerçekleşmesine katkıda bulunan, simge haline gelmiş Pumpkin Spice Latte’nin geri dönüşünden de etkilenerek bu çeyrekte 11% arttı.

● Starbucks’ın küresel düzeydeki benzer satışları ise 2 Ekim itibariyle sona eren dördüncü çeyrekte 7% artarken, analistler ortalama 4,2%’lik bir artış bekliyorlardı.

Starbucks Bilanço Özeti: Büyük Resesyon Planı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters