Borsa Haberleri

Stanley, AMD Hisselerine Sıcak Bakıyor!

June 23, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Stanley, AMD Hisselerine Sıcak Bakıyor!

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, AMD (AMD) hisseleri hakkındaki olumlu görüşlerini paylaştı. Bankanın analisti Joseph Moore, şirketin bulut sunucularında ve bilgisayarlarda pazar payı kazanabileceğini belirtti.

Analistin açıklamalarının ardından AMD hisselerinde artış meydana geldi. Moore, AMD hisseleri için 103 dolarlık hedef fiyat belirledi. Hisselerin şu anda makul bir değerlemede yer aldığını ve ilerleyen dönemlerde artış yaşamasının son derece muhtemel olduğunu belirtti. 2021 yılında hisse fiyatlarındaki 48%’lik sert düşüşün ardından gerekli önlemlerin alındığını ve risklerin fiyatlandırıldığını aktardı. 

Xilinx’in Satın Alımı Şirkete Büyük Kâr Getirecek

AMD, yakın zamanda uyarlanabilir bilgi işlem pazarı liderlerinden biri olan Xilinx şirketini bünyesine kattı. Joseph More, şirketin bu hamlesinin yakın zamanda olumlu etkilerini göstereceğini belirtti. Brüt kârın 50%’sini oluşturan satın alma işlemlerinin ve veri merkezi işinin şirketin büyümesini artıracağını aktardı. Söz konusu işlemler sayesinde AMD şirketinin iki veya üç yıl içinde 70% oranında büyüme gösterebileceğinin altını çizdi. Moore, genel anlamda şirket hisseleri hakkında beklentilerinin pozitif olduğunu söyledi. 

AMD’nin Bilgisayar Pazarındaki Payı Neden Düşüyor?

Moore, 2022 ve 2023 yılında AMD’nin masaüstü bilgisayar pazar payında düşüş yaşamasını bekliyor. Şirketin son dönemde düşüşe geçen masaüstü bilgisayar gelirleri, Intel’in yeni piyasaya sürdüğü işlemciyle beraber daha da azalacak. Intel (INTC)’in Alder Lake işlemcisi oyun pazarında yüksek bir başarı elde etti. Bu başarı sonucunda AMD’nin pazar payının bir kısmını kaybedeceği tahmin ediliyor. Ancak AMD, dizüstü bilgisayar pazar payının 35%’lik kısmını hâla elinde bulunduruyor ve 2023 yılında dizüstü bilgisayardan daha fazla kazanç elde etmesi bekleniyor.