Spotify

Spotify’ın Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı 23% Yükseldi

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Spotify’ın Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı 23% Yükseldi

Müzik dinleme platformu Spotify (SPOT), geçen yılın son çeyreğinde aylık aktif kullanıcı sayısını ve premium kullanıcı sayısını beklentilerin üzerinde artırarak piyasa öncesi işlemlerde 5%’e yakın yükseldi. 

2023’ün son çeyreğinde aylık aktif kullanıcı sayısını yıllık bazda 23% artışla 602 milyona taşıyan Spotify, 28 milyon seviyesindeki net yeni abone sayısının şimdiye kadar çeyrek dönem için rekor bir sayıyı temsil ettiğini söyledi. 

Şirketin toplam abone sayısı yıllık bazda 15% artışla 236 milyona yükseldi ve şirketin önceki tahmininin 1 milyon üzerinde geldi. 

Öte yandan Stockholm merkezli şirketin gelirleri yıllık bazda 16% artışla 3,94 milyar dolara yükseldi. Spotify’dan yapılan açıklamada, şirketin reklamsız aboneliklerini ifade eden premium segment gelirleri 17% arttı. 

Reklam destekli segment geliri ise tüm bölgelerdeki büyümeyi yansıtarak 12% arttı ve rekor 538 milyon dolara ulaştı. 

Şirket bilanço açıklamasında, “2024’e doğru olumlu gelir ve kârlılık trendleriyle, büyümeyi artırmak için iyi bir konumda olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz hafta Spotify, Joe Rogan ile çok yıllı yeni bir podcast anlaşması yaptı. Bunun bir parçası olarak, son dört yıldır Spotify’da küresel olarak yılın en iyi podcast’i olan The Joe Rogan Experience programı, Spotify’a özel kalmak yerine yakında çeşitli podcast platformlarının yanı sıra YouTube’da da yer alacak. Dağıtımın yanı sıra, Spotify podcast için reklam satışlarını da üstlenecek.

Spotify'ın Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı 23% Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Spotify Technologies