Apple Haberleri

Spotify’a Apple Zaferi: 1,95 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek

Mart 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Spotify’a Apple Zaferi: 1,95 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek

Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, Apple’a (AAPL) müzik uygulamalarının dağıtımındaki hakim konumunu kötüye kullandığı iddiasıyla 1,95 milyar doların (1,8 milyar Euro) üzerinde bir antitröst cezası verdi.

Bu, Apple’ın Brüksel’den aldığı ilk antitröst cezası ve AB tarafından bir teknoloji şirketine verilen en büyük cezalardan biri.

Avrupa Komisyonu, 2019 yılında müzik platformu Spotify’ın (SPOT) şikayeti üzerine Apple hakkında bir soruşturma başlatmıştı. 

Sonrasında soruşturma, Apple’ın uygulama geliştiricilerine uyguladığı ve iPhone ve iPad kullanıcılarını, App Store dışında daha düşük fiyatlı alternatif müzik hizmetleri hakkında bilgilendirmelerini engelleyen sözleşme kısıtlamalarına odaklanacak şekilde daraltıldı.

Söz konusu yüksek tutarlı cezanın, AB’nin bu firmalara yönelik incelemelerini arttırdığı bir dönemde teknoloji devleri ile Brüksel arasındaki gerilimi artıracağı yorumları yapılıyor.

Komisyon geçen yıl, Microsoft (MSFT) ve Meta Platforms (META) gibi diğer teknoloji şirketlerinin yanı sıra Apple’ı da Dijital Piyasalar Yasası adı verilen ve geçen yıl geniş çapta yürürlüğe giren düzenleme kapsamında “eşik bekçileri” olarak tanımlamıştı.

📝 Eşik bekçiliği terimi, AB’nin çevrimiçi arama, reklam, mesajlaşma ve iletişim gibi temel platform hizmetlerine erişimi kısıtladığına inandığı büyük internet platformlarını ifade ediyor.

Dijital Piyasalar Yasası, teknoloji oyuncularının rekabete aykırı uygulamalarını engellemeyi ve onları bazı hizmetlerini diğer rakiplerine açmaya zorlamayı amaçlıyor. Daha küçük internet şirketleri ve diğer işletmeler, uzun bir süredir bu şirketlerin iş uygulamalarından zarar gördükleri için şikayetçi.

Bu yasaların ilk etkisi Apple’a geçtiğimiz aylarda yansımıştı. Teknoloji devi, bu yıl iPhone ve iPad’lerini kendi uygulama mağazaları dışında alternatif uygulama mağazalarına da açmayı planladığını duyurdu. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti