Borsa Haberleri

Spotify ve YouTube’a Yeni Rakip: TikTok!

October 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Spotify ve YouTube’a Yeni Rakip: TikTok!

●    TikTok platformunun sahibi ByteDance, Spotify Technology (SPOT) gibi sektör liderleriyle rekabet edebilmek için müzik yayını hizmetini küresel pazarlara genişletmek üzere müzik şirketleriyle görüşmeler yapıyor.

●    Görüşmelerden haberdar olan kaynaklar, Çinli ByteDance şirketinin, küresel çapta müzik yayını yapan büyük bir platforma dönüşmek için müzik yayını hizmetini kısa video hizmetine entegre etmeyi ve küresel olarak ölçeklendirmeyi planladığını aktardı.

●    Spotify hisseleri, çarşamba günü kapanış sonrası işlemlerde değer kaybederek günü kazançsız kapatırken Warner Music Group Corp (WMG) 4% kazanç elde etti.

● Şirket, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada halihazırda Hindistan, Endonezya ve Brezilya’da kullanımda olan müzik yayını hizmeti Resso’yu farklı pazarlarda da kullanıma sunacaklarını ancak ABD pazarına girmenin ilk etapta planda olmadığını belirtti.

● ByteDance’in müzik yayını alanındaki açılımı, kapsamlı bir kullanıcı tabanını kendi ekosisteminde tutacağı anlamına geliyor. Abonelik ekstra gelir kaynağı sağlasa da müzik şirketlerine yapılacak ödemeler müzik yayını hizmetlerine ilişkin en büyük zorluk noktası. Pazar lideri Spotify, kâr marjını artırmak için podcast’ler ve sesli kitaplar da yayınlamaya başladı.

● Apple Music ve Alphabet’in YouTube platformu da kullanıcı kazanmak için rekabet eden oldukça büyük ölçekli müzik yayını işletmelerine sahip. YouTube ayrıca, TikTok ile benzer şekilde, kısa video yayınlarına yönelerek müzik de dahil olmak üzere bu tür içeriklere para ödemeye alışkın olmayan daha genç bir hedef kitleyi hedefliyor.

Spotify ve YouTube'a Yeni Rakip: TikTok!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı