Spotify

Spotify Ücretler ve Ödemelerde Değişikliğe Gitti, Hisse Yükseldi

Nisan 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Spotify Ücretler ve Ödemelerde Değişikliğe Gitti, Hisse Yükseldi

Spotify Technology (SPOT), uzun vadeli kârlılığa ulaşma yolunda önemli bir adım olarak, popüler uygulamasının premium fiyatını bir yıl içinde ikinci kez birkaç önemli pazarda artırmayı planlıyor. Şirketin söz konusu planlarının ardından hisse 6%’ya yakın yükseldi.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirket, nisan ayı sonuna kadar aralarında İngiltere, Avustralya ve Pakistan’ın da bulunduğu beş pazarda fiyatları ayda yaklaşık 1 ile 2 dolar artıracak. Kaynaklar ayrıca, şirketin en büyük pazarı olan ABD’deki fiyatların bu yıl içinde artırılacağını söyledi.

Yüksek fiyatların geçen yılın sonlarında sunulan popüler bir hizmet olan sesli kitapların maliyetini karşılamaya yardımcı olması bekleniyor.

Spotify, müşterilerine ücretli planlarının bir parçası olarak ayda 15 saate kadar sesli kitap dinleme imkanı sunuyor. Şirket kitaplar için yayıncılara ödeme yaparken, şimdiye kadar yalnızca sınırı aşan dinleyicilerden ek gelir topladı.

İsveçli şirket ayrıca, bireysel bir premium planın mevcut 11 dolarlık aylık fiyatı karşılığında müzik ve podcast’ler sunacak – ancak sesli kitaplar sunmayacak – yeni bir temel katman teklif edeceğini söyledi. Bu planın kullanıcılarının sesli kitaplar için ödeme yapması gerekecek.

Yeni temel katman, Spotify’ın birkaç yeni fiyatlandırma seçeneğinden ilki olacak. Bloomberg’in geçen yıl bildirdiğine göre şirket, diğer özelliklerin yanı sıra yüksek kaliteli sese erişim için müşterilerden daha yüksek bir fiyat talep edecek bir “supremium” plan üzerinde de çalışıyor.

Ancak bu fiyat artışları İsveçli şirkete özgü değil: Spotify’ın en büyük rakipleri Apple (AAPL) ve Amazon (AMZN) da müzik hizmetlerinin fiyatlarını yükseltti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg