Borsa Haberleri

Spotify İşgücünü 17% Azaltacak

Aralık 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Spotify İşgücünü 17% Azaltacak

Spotify CEO’su Daniel Ek, müzik yayın hizmeti Spotify’ın (SPOT) maliyetlerini azaltmayı ve büyümedeki yavaşlamaya uyum sağlamayı amaçlayan dramatik bir hamleyle, işgücünün 17%’sini işten çıkaracağını açıkladı.

Ek, çalışanlara gönderdiği bir e-postada Spotify’ın “maliyetleri düzeltmek için önemli adımlar attığını” belirterek, şirketin sermayenin ucuz olduğu ve teknoloji şirketlerinin ekip genişletmeye önemli miktarlarda yatırım yapabildiği 2020 ve 2021 yıllarında çok fazla çalışan işe aldığını söyledi.

Konuya aşina olan bir kaynağın CNBC’ye verdiği bilgilere göre, son işten çıkarma turu yaklaşık 1.500 işe denk geliyor. Bir Spotify sözcüsü, önlemden etkilenen rollerin tam sayısı hakkında yorum yapmadı.

Spotify’ın internet sitesinde paylaşılan şirket içi bir notta Ek, “Birçok kez paylaştığım gibi kayda değer adımlar atmış olsak da, hâlâ yapacak işlerimiz var. Ekonomik büyüme dramatik bir şekilde yavaşladı ve sermaye daha pahalı hale geldi. Spotify bu gerçeklerin bir istisnası değil.” ifadelerini kullandı. 

Spotify’ın üçüncü çeyrekte 65 milyon avro (70,7 milyon dolar) kâr açıklamasının ardından gelen bu açıklama, pazarlama ve personel harcamalarındaki düşüşe işaret ediyor.

Spotify bu yılın başlarında abonelik planlarının fiyatlarını yükseltti ve podcast ve sesli kitaplara doğru genişleme hamleleri açıkladı. 

Son işten çıkarmalar, diğer büyüme odaklı teknoloji şirketleri gibi yüksek faiz oranları ve kötüleşen makroekonomik zemin nedeniyle son bir yıl içinde maliyetleri kısmak zorunda kalan Spotify’da art arda yapılan işten çıkarmaları takip ediyor.

Spotify yılın başında işgücünün 6%’sını ya da yaklaşık 600 çalışanını işten çıkarmış, daha sonra haziran ayında personelin 2%’sini, yani yaklaşık 200 kişinin işine son vermişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti