Borsa Haberleri

Spotify Canlı Konser Bileti Satmaya Başladı

August 11, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Spotify Canlı Konser Bileti Satmaya Başladı

Spotify (SPOT), kullanıcıları canlı konser bileti almak için Ticketmaster ve Eventbrite gibi platformlara yönlendirmek yerine doğrudan satış yapmaya başladı. Şirketin yeni web sitesi, yaklaşan konserleri listeliyor ve kullanıcıların bu etkinlikler için banka ya da kredi kartlarıyla bilet satın almalarına olanak tanıyor. Şirket, bilet platformunun lansmanını resmî olarak açıklamadı ancak sitenin bilet rezervasyonu yapmak için hazır hâle geldiğini duyurdu. Spotify şimdiye kadar bu etkinlikleri listelemek için Ticketmaster, AXS ve DICE gibi bilet satışı ortaklarıyla çalıştı. Spotify’ın Ticketmaster sahibi Live Nation (LYV)’ın dağıtımı altındaki mekânlardan kaçındığı söylendi. 

Spotify Daha Önce Kaydedilmiş Konserler İçin Bilet Satmayı Denemişti

Spotify, pandemi döneminde önceden kaydedilmiş sanal konserlere bilet satmayı denedi. Spotify’ın canlı etkinliklerden sorumlu müdürü Sam Sheridan haziran ayında yayınlanan bir blogda, insanların uygulamada sanatçılarla etkileşime girerken konserlerine bilet almak için platformdan ayrıldıklarını söyledi. Yenilenen canlı etkinlik akışı ve bilet platformuyla şirket, doğrudan satış ortağı olma yönünde bir adım attı. Konuyla ilgili olarak Spotify yetkileri, “Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için düzenli olarak yeni ürünleri ve fikirleri test ediyoruz. “ dedi. 

Spotify, Live Nation’ın Mekânlarında Bilet Satışı Yapmıyor

Müzik platformu, daha önce bilet satışları için Ticketmaster ve AXS gibi ortaklarla çalışmıştı. Şu an canlı konser bileti satışlarını kendi sitesi üzerinden yapan Spotify, eski iş ortağı Ticketmaster’ın sahibi Live Nation’ın iş yaptığı mekânlardan uzak duruyor. Söz konusu kararda Live Nation’un daha önce bilet satışlarında tekelci uygulamalara başvurduğuna yönelik suçlamaların etkili olduğu düşünülüyor. Spotify’ın bilet sitesinin yasal bölümünde, şirketin yalnızca biletleme acentesi olarak hareket ettiği ve rezervasyon ücreti aldığı belirtildi. Ancak şirketin bilet satışlarından ne kadar kesinti alacağı hakkında herhangi bir açıklama yer almadı. 

Spotify Canlı Konser Bileti Satmaya Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı