Borsa Haberleri

S&P’nin Türkiye Raporu Bekleniyor: Not Artırımı Gelecek Mi?

May 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
S&P’nin Türkiye Raporu Bekleniyor: Not Artırımı Gelecek Mi?

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) bugün Türkiye’ye ilişkin olarak değerlendirme raporu yayımlayacak. Söz konusu raporun piyasalar kapandıktan sonra akşam saatlerinde yayımlanması bekleniyor.

S&P Global’in Türkiye için ilk rapor tarihi 3 Mayıs 2024 (bugün) ikinci rapor tarihi ise 1 Kasım 2024 olarak açıklanmıştı. Ancak kredi derecelendirme kuruluşlarının belirledikleri tarihte rapor açıklama zorunluluğu bulunmuyor.

S&P Türkiye Notu Ne?

Mevcut durumda S&P’nin Türkiye için kredi notu “B” seviyesinde bulunurken, söz konusu seviye “yatırım yapılabilir” seviyesinin 5 kademe altında yer alıyor.

S&P‘den Not Artırımı Gelir Mi?

Kuruluş, son olarak Aralık 2023’te Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan pozitife çevirmişti. Piyasadaki genel görüş not artırım kararının Kasım 2024’te gelebileceği yönünde.

Fitch Kredi Notunu Yükseltmişti

Diğer yandan başka bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch, mart ayında Türkiye’nin kredi görünümünü de “durağan”dan “pozitif”e çevirmiş, kredi notunu da “B” seviyesinden “B+”ya yükseltmişti.

Moody’s ise ocak ayında kredi notunu “B3” olarak teyit ederken, not görünümünü durağandan pozitife revize etmişti.

S&P'nin Türkiye Raporu Bekleniyor: Not Artırımı Gelecek Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: NTV Para