Boeing

Spirit AeroSystems ve Boeing Anlaşması Yakında Tamamlanabilir

Spirit AeroSystems ve Boeing Anlaşması Yakında Tamamlanabilir
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz aylarda ismi bazı skandallara karışan uçak üreticisi Boeing (BA), eski iştiraki Spirit AeroSystems’i (SPR) geri almak üzere bir anlaşmaya yaklaşıyor.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre söz konusu gelişme, Spirit’in Boeing’in rakibi Airbus ile oldukça olumlu ilerleyen görüşmelerinin ortasında geldi. 

Boeing, ocak ayında yeni bir 737 MAX uçağının havada infilak etmesinin ardından, en çok satan uçağının tedarik zincirinin önemli bir parçasını istikrara kavuşturmak amacıyla 2005 yılında bünyesinden çıkardığı Kansas merkezli tedarikçiyi geri almak için bu yılın başlarında görüşmelere başlamıştı. 

Ancak görüşmeler, Spirit’in Airbus için yaptığı çalışmalar nedeniyle sekteye uğramış ve Avrupalı grup, Spirit’i Boeing’in en yeni modelleri için parça üretmesini içeren herhangi bir anlaşmayı engellemekle tehdit etmişti.

Boeing ve Airbus, Spirit’in programlarını Boeing’in geri alacağı işler ve uçak üreticisinin Avrupalı rakibi Airbus’ın alacağı işler olarak ikiye ayırmayı büyük ölçüde başardı. Kaynaklardan biri, satılabilecek veya ayrı olarak ele alınabilecek üçüncü bir program kategorisinin de olduğunu söyledi.

Anlaşmanın kesin zamanlaması belli değil ancak kaynaklar, son pürüzler dışında anlaşmanın günler ya da haftalar içinde gerçekleşebileceğini söyledi.

Ayrıca kaynaklar, anlaşmanın önündeki en büyük engel olarak görülen Airbus’ın Spirit ile görüşmelerde “iyi bir ilerleme” kaydettiğini; Spirit’in Airbus’la ilgili varlıkları üzerinde bir anlaşmaya varılmasının Airbus’ın temmuz ayında açıklayacağı bilançosundan önce gerçekleşme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters