Borsa Haberleri

SpaceX’in Değeri 180 Milyar Dolara Yaklaşıyor

SpaceX’in Değeri 180 Milyar Dolara Yaklaşıyor
Google News Icon Takip Et

SpaceX, Elon Musk’ın uzay ve uydu şirketinin değerini 180 milyar dolara yaklaştıracak bir fiyat artışıyla, insider hisselerini bir ihale teklifiyle tanesi 97 dolardan satmaya hazırlanıyor.

Daha önce, dünyanın en değerli ikinci startupı 500 milyon ile 750 milyon dolar aralığında değişebilecek bir ihale teklifini değerlendiriyordu.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, hisse fiyatının geçen hafta tartışılan yaklaşık 95 dolardan yükseltildiğini belirtti. Kaynaklar, ihale teklifinin şartlarının ve büyüklüğünün değişebileceğini ekledi.

Yükselen bu değerleme, uzay taşımacılığı şirketinde ve hızla büyüyen Starlink uzay internet hizmetinde bir hisse için güçlü yatırımcı talebinin altını çiziyor.

✍️ Küçük bir not: Özel şirketler, çalışanlarına ilk halka arzdan önceki dönemde sahip oldukları hisselerin değerini ortaya çıkarma şansı vermek için bu gibi ihale tekliflerini kullanır. Bu, aynı zamanda yatırımcılara da daha fazla hisse alma şansı verir.

🚀 Özel Ama Sektör Lideri

SpaceX’in Değeri 180 Milyar Dolara Yaklaşıyor

Kaliforniya merkezli şirket, bu yıl Falcon 9 ve Falcon Heavy roketleriyle 90’dan fazla başarılı fırlatma gerçekleştirerek ticari uzay sektöründe ezici bir güç haline geldi – bu rakamlar, bir ABD ticari fırlatma şirketi için rekor bir sayı. Analistler SpaceX’in şu anda Falcon 9 ile ticari fırlatma pazarında fiili bir tekel oluşturduğunu düşünüyor.

SpaceX ayrıca, şu anda alçak Dünya yörüngesinde 5.000’den fazla uydusu bulunan ve Dünya’daki müşterilere geniş bant internet sağlayan Starlink adlı uzaydan internet girişimini geliştirmeye devam ediyor. SpaceX’e göre Starlink bu yıl 2 milyon aktif kullanıcıyı aştı.

SpaceX aynı zamanda ABD hükümeti ve Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) için de değerli bir fırlatma sağlayıcısı haline geldi. Şirket, şu anda NASA ile devasa Starship roketini astronotları ay yüzeyine ulaştırabilecek bir ay iniş aracına dönüştürmek üzere milyarlarca dolarlık bir sözleşme imzalamış durumda.

SpaceX, roket fırlatma ve Starlink segmentlerinde bu yıl yaklaşık 9 milyar dolar gelir elde etme yolunda ilerliyor ve satışların 2024’te yaklaşık 15 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor. Şirket ayrıca uzay üzerinden iletişime yönelik güçlü talepten yararlanmak amacıyla Starlink için 2024’ün sonlarına doğru bir halka arz da tartışıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg