Borsa Haberleri

SpaceX, Hisse Satışıyla 175 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaşabilir

SpaceX, Hisse Satışıyla 175 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaşabilir
Google News Icon Takip Et

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk’ın SpaceX’i, şirkete 175 milyar dolar ya da daha fazla değer biçen bir fiyattan hisse satışı için görüşmelere başladı.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD’nin en değerli startupo 500 milyon ile 750 milyon dolar arasında değişebilecek bir hisse teklifini tartıştığını söyledi. Söz konusu kişiler, SpaceX’in hisselerinin tanesini yaklaşık 95 dolardan satışa sunmayı düşündüğünü söyledi.

Kaynaklar, ihale teklifi şartlarının ve büyüklüğünün hem insider satıcıların hem de alıcıların ilgisine bağlı olarak değişebileceğini de ekledi. 

175 milyar dolarlık değerleme, şirketin bu yaz ihale teklifiyle elde ettiği 150 milyar dolarlık değerlemenin üzerinde bir prim anlamına geliyor. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bu artış SpaceX’i piyasa değeri açısından dünyanın en büyük 75 şirketi arasına sokarak T-Mobile (TMUS) (179 milyar dolar), Nike (NKE) (177 milyar dolar) ve China Mobile (176 milyar dolar) ile aynı seviyeye getirecek.

Kaliforniya merkezli şirket, Falcon roketleriyle ticari uzay fırlatma hizmetleri pazarına hâkim durumda. SpaceX ayrıca özel sektör müşterilerinin yanı sıra Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve diğer devlet kurumları için de çalışıyor.

SpaceX ayrıca Dünya yörüngesindeki uydulardan oluşan ve giderek büyüyen bir takımyıldızla desteklenen uzaydan internet hizmeti Starlink’i de işletiyor.

Şirket, roket fırlatma ve Starlink işlerinde bu yıl yaklaşık 9 milyar dolar gelir elde etme yolunda ilerliyor ve satışların 2024’te yaklaşık 15 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor. Şirket ayrıca uzay üzerinden iletişime yönelik güçlü talepten yararlanmak amacıyla Starlink için 2024’ün sonlarına doğru bir halka arza gitmeyi değerlendiriyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg