Borsa Haberleri

SpaceX, Hisse Satışına Gitmeyi Planlıyor

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
SpaceX, Hisse Satışına Gitmeyi Planlıyor

Elon Musk’ın SpaceX’i, mevcut hisselerini şirketin değerini yaklaşık 200 milyar dolara çıkarabilecek bir fiyattan satmak üzere görüşmelere başladı.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, SpaceX’in haziran ayında başlayabilecek bir ihale teklifini – çalışanların ve yatırımcılar gibi içeriden kişilerin hisse satmasına olanak tanıyan bir işlem – tartıştığını söyledi. Bu kişilerden biri, yaklaşan ihale teklifinin fiyatına henüz karar verilmediğini ancak SpaceX’in hisse başına 108 ile 110 dolar aralığında bir fiyat teklif etmeyi düşündüğünü söyledi.

Kaynaklara göre şartlar henüz kesinleşmiş değil ve ihale teklifinin boyutu hem içeriden satıcıların hem de alıcıların ilgisine bağlı olarak değişebilir.

Tesla (TSLA) CEO’su Musk ise X’te yaptığı paylaşımda “Çalışanlar ve yatırımcılar için her yaklaşık altı ayda bir likidite turları yapıyoruz.” diyerek periyodik ihale tekliflerine atıfta bulundu. SpaceX’in ek sermayeye ihtiyacı olmadığını ve hisse geri alımı yapacağını söyledi.

SpaceX, Hisse Satışına Gitmeyi Planlıyor

200 milyar dolarlık bir değerleme, şirketin en son ihale teklifiyle elde ettiği 180 milyar dolarlık değerlemenin üzerinde bir prim olacak. SpaceX, hâlihazırda piyasa değeri açısından dünyanın en büyük halka açık şirketlerinden bazılarıyla aynı seviyede.

SpaceX, Hisse Satışına Gitmeyi Planlıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg