Borsa Haberleri

SpaceX, Crew-5 Astronotlarını Uzay İstasyonuna Taşıdı!

October 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
SpaceX, Crew-5 Astronotlarını Uzay İstasyonuna Taşıdı!

● Üç astronot, bir kozmonot taşıyan SpaceX roketi, çarşamba günü Florida’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı.

● NASA’nın Crew 5 olarak adlandırılan misyonu kapsamında, astronotlar altı ay boyunca yörüngede kalmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi.

● Bu misyon, SpaceX’in bugüne kadar NASA için gerçekleştirdiği beşinci fırlatma görevi ve şirketin yalnızca iki yılda üstlendiği sekizinci insanlı uzay uçuşu.

● NASA Astronotu ve Crew 5 Lideri Nicole Mann uzay mekiğinin yörüngeye oturmasından sonra yaptığı açıklamada, rahat bir yolculuk gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Şu an uzayda süzülmekten oldukça mutlu olan üç çaylak var.” dedi.

● SpaceX, NASA’nın rekabetçi Ticari Mürettebat Geliştirme programı kapsamında Boeing’in Starliner kapsülüyle rekabete girerek Crew Dragon uzay aracını geliştirdi ve Falcon 9 roketini iyileştirdi. Boeing’in kapsülü ise, operasyonel Starliner uçuşlarının başlamasını erteleyen maliyetli gecikmeler nedeniyle geliştirme aşamasında kaldı.

● Çarşamba günü uzaya taşınan NASA astronotlarının ikisi, geçtiğimiz yıl uzay ajansının attığı bir adımla, Boeing’den SpaceX görevine atanmıştı.

● Boeing’in altı mürettebat taşıma misyonuna karşı, SpaceX şu ana kadar 14 NASA misyonunu kazanmış durumda.

SpaceX, Crew-5 Astronotlarını Uzay İstasyonuna Taşıdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı