Borsa Haberleri

S&P, Türkiye’nin Kredi Notunu Yükseltti

May 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
S&P, Türkiye’nin Kredi Notunu Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü pozitif olarak korudu.

S&P yaptığı açıklamada yerel seçimlerin sonrasında dış dengelenmenin de etkisiyle para, maliye ve gelirler politikası arasındaki koordinasyonun iyileşeceğinin düşünüldüğünü belirtti. S&P’ye göre gelecek 2 yıl içerisinde Türkiye’ye portföy girişleri artacak, cari açık daralırken, enflasyon ve dolarizasyonda düşüş olacak. Ancak S&P, TCMB’nin Türk Lirası’ndaki değer kaybını sınırlandırdığı için ilerlemenin yavaş ve rezerv birikiminin ılımlı olacağını ifade etti.

Kurum, cari açığın daraldığı ve dolarizasyonun tersine döndüğü ortamda, politika yapıcıların, enflasyonu düşürmeyi ve TL’ye olan güveni yeniden tesis etmeyi başarması halinde Türkiye’nin kredi notunun yükseltilebileceği ifade etti.

Büyüme ve EnflasyonTahmi

S&P Türkiye’ye ilişkin tahminlere de yer verdi. Buna göre kurum Türkiye ekonomisinin bu sene ve gelecek yıl 3% büyümesini beklediğini belirtti.

S&P enflasyon oranını ise bu yıl 55,8% olarak tahmin ederken, gelecek yıl için de 27,3% olarak öngördü.

S&P, Türkiye'nin Kredi Notunu Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT