Borsa İstanbul

S&P: Olası Bir Not Artışı için Türkiye’nin Net Rezervlerine Bakacağız

May 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
S&P: Olası Bir Not Artışı için Türkiye’nin Net Rezervlerine Bakacağız

Standard and Poor’s (S&P) Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. S&P Geçtiğimiz cuma Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltmişti. Gill, ileriki dönemlerde Türkiye için olası bir not artışı için net rezervlere bakacaklarını belirtti.

Gill, Türkiye’de hane halkında dolarizasyon olduğunu gördüklerini belirtirken, cari açığın milli gelire oranının 2%’nin altına gelmesini öngördüklerini ifade etti. Türkiye’nin 2024’te baz etkisini dışarıda bıraktıklarında 1,1%-1,3% civarında olacağını beklediklerini kaydederek şöyle dedi:

“Ekonomi mevcut koşullarda bu kadar dolarize olmuşken, kur şu anda en önemli çıpalardan biri olacak. Dolar/TL ’de yıl sonunda 34-35 seviyesini öngörüyoruz”

“Asgari Ücrete Yeni Zam Olmayacak”

Geride kalan yılda asgari ücret artışlarının marjları düşürdüğünü söyleyen Gill, bu yıl hükümetin TL’yi istikrarlı tutma çabasında olabileceğini ifade etti.

Baz senaryolarının asgari ücrete bu yıl ikinci bir zam olmayacağı yönünde olduğunu ifade eden Gill’e göre bu, enflasyon için kritik bir süreci beraberinde getirecek ve 2025’in kur beklentilerini de şekillendirebilecek bir gelişme olacak.

Yeni Not Artışı Gelecek Mi?

Gill, gelecek dönem için olası bir not artışı hakkında da bilgi verdi. Gill, bir not artışı daha olması için Türkiye’nin net rezervlerine bakacaklarını belirtti.

Gill, “Türkiye ekonomisinde sert inişi göz ardı etmiyoruz” dedi.

S&P: Olası Bir Not Artışı için Türkiye'nin Net Rezervlerine Bakacağız

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT