Borsa Haberleri

S&P Global, Türkiye için Büyüme Tahminini Yükseltti

Mart 27, 2024 • 3 dakika okuma süresi
S&P Global, Türkiye için Büyüme Tahminini Yükseltti

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P Global, gelişmekte olan ülkeler için 2024 büyüme tahminini 4,2%’ye yükseltti. Kurum Türkiye için ise 2024 büyüme öngörüsünü 3%’ye yükseltti.

Kurumun ABD ekonomisine dair raporunda ise iş gücü piyasasının sağlam kalması nedeniyle ABD’de ekonomik büyümenin 2024’te 2,5% olmasının beklendiği aktarıldı.

Raporda ABD enflasyonunun yıl sonunda Fed’in 2%’lik hedefine yaklaşacağı ancak hedefin üzerinde kalmasının “muhtemel” olacağı konusunda görüş bildirildi. Bu durumun mal fiyatlarının ılımlı şekilde düşmesine karşın, sürekli olarak yüksek seyreden hizmet fiyatı enflasyonun yansıması olduğu ifade edildi.

“Faiz İndirimini Sınırlayacak”

Rapora göre hedefin üzerinde seyreden enflasyon bu yıl faiz indirimi yapma kabiliyetini sınırlayacak. Raporda ilk faiz indiriminin yaz aylarında geleceği ve yılın toplamında 75 baz puanlık faiz indirimi öngörüldüğü belirtildi.

Gelecek yıl faiz oranlarında 125 baz puanlık keskin bir düşüş beklendiği anlatılan raporda, ancak gevşeme hızının 2024 ve 2025’te daha yavaş olabileceğine dair riskler görüldüğü vurgulandı.

Raporda, ABD için büyüme beklentisi şubat raporuna göre bu yıl için 2,4%’ten 2,5%’e yükseltilirken, gelecek yıl için 1,5%’te sabit bırakıldı.

Gelişmekte olan ülkelere dair raporda ise başta ABD olmak üzere dirençli küresel büyümenin ve gevşeyen finansal koşulların, 2023’ün sonundan bu yana gelişmekte olan piyasalar için makroekonomik koşulları marjinal olarak iyileştirdiği ifade edildi.

Ancak rapora göre gelişmekte olan ülkelerin hala yüksek faiz oranlarının gecikmeli etkileri ve yılın ikinci yarısında beklenen, ABD’nin trendin altında büyümeye geçmesinin sonuçlarıyla mücadele etmek zorunda olduğu kaydedildi.

Raporda, gelişmekte olan ülkelerin toplam ekonomik büyüme tahmininin 2024 için 4,1%’den 4,2%’ye, 2025 için 4,5%’ten 4,6%’ya çıkarıldığı bildirildi.

Türkiye için Büyüme Tahmini 60 Baz Puan Yükseltildi

Bu yıla dair büyüme tahminlerinde kasım raporuna kıyasla en büyük yukarı yönlü revizyonların başında 70 baz puanla Meksika, 60 baz puanla Türkiye, 50 baz puanla Peru ve 40 baz puanla Hindistan yer aldı.

Türkiye’ye ilişkin büyüme tahmini 2024 için 2,4%’ten 3%’e ve 2025 için 2,7%’den 3%’e çıkarıldı.

Öte yandan, Türkiye ekonomisine dair büyüme beklentisi 2026 için 3%’ten 2,8%’e çekildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti