Borsa Haberleri

S&P Global, 5 ABD’li Bankanın Notunu Düşürdü

August 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
S&P Global, 5 ABD’li Bankanın Notunu Düşürdü

S&P Global Ratings, zorlu faaliyet koşullarını gerekçe göstererek beş bölgesel ABD bankasının notunu düşürdü. 

S&P “Faiz oranlarının yüksek seyrettiği bir ortamda, varlık kalitesinde daha fazla bozulma bekliyoruz. Ticari gayrimenkule, özellikle de ofis kredilerine önemli ölçüde maruz kalan bankalar, varlık kalitesi üzerinde büyük baskılar görebilir.” uyarısında bulundu. 

Comerica (CMA) ve KeyCorp’un (KEY) kredi notları, büyük mevduat çıkışları ve oranların yükselmesi nedeniyle BBB+’dan BBB’ye düşürüldü.

S&P Global, 5 ABD’li Bankanın Notunu Düşürdü

Valley National Bancorp (VLY) ve Associated Banc-Corp’un (ASB) kredi notları, kötüleşen fonlama ölçütleri ve aracılık edilen mevduatlara daha fazla bağımlılık nedeniyle BBB’den BBB-‘ye düşürüldü. UMB’nin (UMBF) notu ise zayıf sermaye oranlarını yansıtan bir şekikde A-‘den BBB+’ya indi.

Bununla birlikte bankaların görünümleri, iyileşen istikrar, sağlam kazançlar ve nispeten iyi fonlama metriklerini yansıtacak şekilde durağan olarak revize edildi.

S&P, “Derecelendirilen bankaların çoğu, ticari gayrimenkulün en riskli kısımlarına, özellikle de ofis kredilerine karşı yönetilebilir risklere sahip ve sermaye oluşturmak ve riskleri azaltmak için adımlar attılar.” ifadelerini kullandı. 

S&P Global, 5 ABD’li Bankanın Notunu Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha