Borsa Yorumları

S&P 500’ün En Ucuz ve En Cazip Hisseleri

S&P 500’ün En Ucuz ve En Cazip Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Büyüme hisselerine yönelik yatırımlar son zamanlarda oldukça artışta. Birçok değer yatırımcısı portföylerine Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META) ve hatta Netflix (NFLX) gibi büyüme hisselerini serpiştiriyor ancak Wall Street’e göre daha ucuz ve cazip fırsatları gözden kaçırıyorlar. 

Süper ucuz hisseleri satın almak popüler bir yaklaşım değil ancak düşük fiyat/kazanç çarpanlarına sahip şirketler iyi bir görünüm sunuyor.

💰 Analistler, bazı kelepir hisselerin bir güvenlik marjı sunabileceğine ve şirketlerin kazanç tahminlerini tutturması ve hisselerin yeniden değerlenmesi halinde iyi bir potansiyel sağlayabileceğine inanıyor.

Biz de 2024 fiyat/kazanç oranlarına göre en ucuz 10 hisseyi bulmak için S&P 500’ü taradık. Aşağıdaki listede yer alan hisseler, endeksin yaklaşık 21 katına karşılık, öngörülen kazançların sadece dört ile yedi katı aralığında işlem görüyor:

  • United Airlines (UAL)
  • Viatris (VTRS)
  • American Airlines (AAL)
  • General Motors (GM)
  • Everest Group (EG)
  • Delta Air Lines (DAL)
  • Walgreens Boots Alliance (WBA)
  • APA (APA)
  • Ford Motor (F)
  • Synchrony Financial (SYF)

🛩️ Listede ABD’nin en büyük üç havayolu şirketi ile otomobil üreticileri büyük bir yer kaplıyor. 

Havayolları tarihsel olarak kâr oynaklığı ve finansal kaldıraç nedeniyle düşük değerlemelerle işlem görüyor. Ancak büyük taşıyıcılar hâlâ ucuz görünüyor ve düşük maliyetli rakipleriyle aralarına mesafe koymaya devam ediyor. 

United, yaklaşık 43 dolarlık fiyat ile S&P 500’deki en ucuz hisse ve 2024 tahmini kazançlarının dört katından işlem görüyor. American da kazancının yaklaşık dört katından işlem görürken, sektör lideri Delta yaklaşık altı katına alıcı buluyor.

Her üç şirket de kısa süre önce düzenlenen JPMorgan konferansında sahneye çıktı. Yatırım bankasının analisti Jamie Baker bir müşteri notunda Delta yönetiminin S&P 500’e kıyasla “haksız bir değerleme kopukluğu olduğunu düşündüğü durumu vurguladığını” belirtti.

Baker, Delta’nın 15%’lik serbest nakit akışı getirisini ve bu yaz rekor düzeyde trans-Pasifik seyahati beklentilerini vurguladığına ve kurumsal seyahatlerin esasen pandemi öncesi seviyelere geri döndüğünü söylediğine dikkat çekti.

Baker, üç havayolu şirketini de “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor.

🚙 Öte yandan General Motors bu yıl 10%’luk bir artışla hisse başına 40 dolar civarına yükseldi ancak 2024 yılı için öngörülen kazancın dört katından biraz fazlasına işlem görmeye devam ediyor. CEO Mary Barra hisselerin çok ucuz olduğunu savunuyor ve şirket bunu 2023’ün sonlarında 10 milyar dolarlık bir hisse geri alımıyla destekledi. 

Yatırımcılar, hem GM hem de Ford’un mevcut genel kârlılığı korurken elektrikli araçlara geçişte yol alamayacağından endişe ediyor. Barra geçtiğimiz günlerde Barron’s’a verdiği demeçte bu zorluğu kabul etti: 

Geleceğimizin ne olacağını kanıtlamamız gerekiyor ve biz de bunu yapmak için yola çıktık.” 

💊 Ayrıca listede yer alan eczane perakendecisi Walgreens, yeni CEO’su Tim Wentworth yönetiminde, şirketin temettü payını neredeyse 50% azaltarak hisse başına 0,25 dolara düşürmek gibi bazı zor kararlar aldı; 21 dolar civarındaki hisse 5%’in biraz altında getiri sağlıyor. 

Zorlu bir eczane işiyle başa çıkmak, maliyetleri düşürmek ve medikal klinikler de dahil olmak üzere şirketin sağlık hizmetleri işletmelerinin karlılığını artırmak, CEO’nun karşılaştığı ana meseleler olarak öne çıkıyor. 

Wall Street genel olarak WBA için şüpheci ve bu şüpheler, 52 haftanın en düşük seviyesine yakın işlem gören Walgreens hisselerine de yansıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch