Borsa Haberleri

S&P 500’deki Düşüş Devam Edecek mi?

September 26, 2022 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500’deki Düşüş Devam Edecek mi?

Hedge, yani serbest yatırım fonu yöneticisi Dan Niles, FED’in art arda üçüncü kez 75 baz puan artırmasının ardından S&P 500 endeksi için tahminlerini açıkladı. Satori Fonu’nun kurucusu, endeksin gelecek yılın sonuna kadar en son ulaştığı zirveden 30% ile 50% oranlarında düşmesini beklediğini söyledi. 

S&P 500, bu yılın ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.797’ye ulaştı ve o zamandan beri 20%’den fazla geriledi. Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Morgan Stanley baş yatırım sorumlusu Mike Wilson ise yılın başında yaptığı çağrıyı tekrarladı ve “S&P’de tek nokta hedefimiz 3.000!” dedi.

Dan Niles, Piyasalardaki Gerilemenin Beklenenden Daha Sert Olabileceği Konusunda Uyardı!

Kıdemli hedge fonu yöneticisi Dan Niles, büyük sermayeli hisse senedi endeksi için hisse başına kârın 2023’ün ortalarından sonuna kadar 200 dolara düşmesini beklediğini belirtti. Ayrıca Niles, fiyat kazanç oranının 15 kat düşeceğini tahmin ediyor. S&P 500 analistleri tarafından yapılan son anket ise 2023’te hisse başına kârın 239,03 dolar seviyesinde olacağını gösteriyor. 

Özsermaye yöneticisi Niles, FED’in finansal koşulları sıkılaştırmasına bağlı olarak hisse senetlerinin piyasanın beklediğinden daha fazla düşmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Dan Niles konuyla ilgili açıklamasında “Sorun şu ki son 13 yılda herkes borsa her düştüğünde FED’in bu durumu tersine çevirecek kararlar vermesine kendisini şartlandırdı. Endeşilenmemiz gereken nokta ise FED’in mevcut sorunları çözmek için uzunca bir süre daha faiz oranlarını yükseltmesi gerektiği.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Niles, S&P 500’ün 3.600 seviyesine düşmesiyle ayı piyasası rallilerine şahit olunacağı konusunda da uyardı. Ayı piyasası rallisi bir diğer adıyla boğa tuzağı, piyasanın düşüşe geçtiği dönemlerde yaşanan ani sıçramaları ifade eder. 

Tahvillerin Yükselen Faiz Oranlarına Tepkisi Ne Olacak?

Yükselen faiz oranlarının tahvil getirilerini yükseltmesi ve buna bağlı olarak tahvil fiyatlarını düşürmesi muhtemeldir. Dan Niles, 2 yıllık hazine getirilerinin 5,5%’e yükselmesini bekleyip beklemediğine dair sorulara “kesinlikle” diyerek cevap verdi. Hatta önümüzdeki aylarda getirilerin enflasyonun üzerine çıktığı bir senaryonun da mümkün olduğunu öne sürdü. 2 yıllık hazine getirisi cuma günü 4,26% civarında işlem görürken 10 yıllık tahvil getirisi 3,69% seviyelerindeydi. 

S&P 500’deki Düşüş Devam Edecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı