Bültenler

S&P 500’de Son Altı Yılın En İyi Haftalık Kazancı

Aralık 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500’de Son Altı Yılın En İyi Haftalık Kazancı

ABD borsaları, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanan verilerin Fed’in faiz indirimi yapabileceği beklentilerini desteklemesiyle haftayı artıda tamamladı. Hatta S&P 500 4.754 seviyesinde kapanarak son altı yılın en iyi haftalık kazancını kaydetti. 

Geçen hafta; Nasdaq 0,19% ve S&P 500 0,17% yükselirken, Dow Jones 0,05% geriledi. 

✍️ Analist Yorumu 

Cuma günü açıklanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi, Fed’in favori enflasyon ölçütünün ekim ayındaki 3,4% seviyesinden gerileyerek 3,2%’e düştüğünü gösterdi. 

Cestrian Capital Research’ten Alex King, “Noel Baba hayal kırıklığına uğratmadı. Yatırımcılar kazanç talebinde bulundu ve gerçekten de sadece Muhteşem Yedili değil, birçok hisse yükseldi” dedi ve ekledi:

Dow ve Nasdaq’ın tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması ve S&P 500’ün de aynı seviyeyi görmesiyle birlikte, şimdi soru şu: ralli ilk çeyrekte de devam edebilecek mi? 2024’te bir yükseliş piyasası öngörüyoruz ancak daha olağan volatilite seviyelerine geri dönüşün, bir kez daha – çok hızlı bir şekilde! – sadece yukarı yönlü piyasalara alışan yatırımcıları hazırlıksız yakalayabileceğine inanıyoruz.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Tatil sebebiyle kısa hafta öncesi zayıf katılım

2. Yeni açıklanan ve ekonomi için yumuşak iniş senaryosuyla tutarlı enflasyon verilerinin sindirilmesi

3. Mevsimsellik faktörünün satın alma faaliyetini artırması

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Enerji, Emlak, Tüketici Ürünleri, İletişim, Sağlık, Ham Madde

Zayıf: Temel Tüketim Malları

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda yılın son haftasında göre sakin bir seyir görülürken çeşitli gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Noel Baba Gelecek mi?

Bir Noel daha geride kaldı ancak yatırımcılar hâlâ Noel Baba’nın Wall Street’i ziyaret edip etmeyeceğini görmek istiyor. “Noel Baba Rallisi” yılın son beş ve yeni yılın ilk iki işlem gününü ifade eder. Geleneksel olarak bu günler, hisseler için iyi günler olmuştur – 1969’dan bu yana S&P 500 bu dönemde ortalama 1,3% değer kazanmıştır. 

🤒 2. Ekonomik Hazımsızlık

S&P 500’de Son Altı Yılın En İyi Haftalık Kazancı

Baş döndüren bir soru: Neden bu kadar çok Amerikalı, güçlü olduğu düşünülen bir ekonomi hakkında kötü hissediyor? Tüketicilerin hoşnutsuzluğu, ülkede sağlam bir işgücü piyasası, daha yüksek ortalama saatlik ücret, yükselen ev değerleri, dirençli tüketici harcamaları ve borsada toparlanma görülürken bile ortaya çıkıyor. Ekonomistler hâlâ bu soruya cevap arıyor ancak bazıları bunun sosyal medya söylemi olabileceğini öne sürdü. Harvard profesörü ve ABD Hazine Bakanlığı’nın eski baş ekonomisti Karen Dynan, “İnsanlar 2021 ve özellikle 2022’de gördüğümüz enflasyona hâlâ öfkeli.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Benzinga

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti