Borsa Yorumları

S&P 500’de Değişim Zamanı: Hangi Hisseler Kazançlı Çıkabilir?

May 10, 2024 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500’de Değişim Zamanı: Hangi Hisseler Kazançlı Çıkabilir?

Wall Street analistlerine göre, S&P 500 haziranda üç ayda bir gerçekleşen dengelenmesini tamamladığında, bazı hisseler endekse dahil olduktan sonra yükselişe geçebilir.

Barclays analisti Ramsey El-Assal, endekse yeni dahil olan isimlerin ilk işlem gününde ortalama 7,7%’lik bir artış yaşadığına dikkat çekerek, saygınlığın yanı sıra endekse dahil olmanın bazı önemli faydaları olduğunu belirtti. 

Örneğin Super Micro Computer (SMCI) ve Deckers Outdoor (DECK), mart ayında sırasıyla Whirlpool (WHR) ve Zions Bancorporation’ın (ZION) yerini alarak endekse en son eklenen şirketler oldu. Bu isimler, S&P 500’e eklenmenin verdiği destekle bu dönemde güçlü artışlar yaşadı.

📝 S&P 500’deki yeniden dengelemenin 21 Haziran’daki kapanıştan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Endekse ilişkin değişiklikler ise 7 Haziran’da duyurulacak.

Barclays’e göre, Block (SQ) imrenilen endekste yer almaya aday olan güçlü bir rakip. Ödeme devi, 2023’ün dördüncü çeyreğinde pozitif net kâr bildirdikten sonra endekste listelenmeye hak kazandı. El-Assal, endekse dahil edilmesi garanti olmasa da, S&P’deki finansal hizmetlerin düşük ağırlığı göz önüne alındığında hissenin “iyi bir aday” olduğunu söyledi:

Finansal hizmetlerin şu anda S&P 500 endeksinde en az temsil edilen ikinci sektör kategorisi olduğunu tahmin ediyoruz (Ağırlığı en az olan sektör yazılım ve hizmetlerdir). Bu eksik temsilin, 45 milyar dolarlık piyasa değeriyle Block’un endekse dahil edilmesi için olası bir aday haline getirdiğine inanıyoruz.

Analist, endeksin mevcut bir üyesinin potansiyel bir birleşme ve satın alma işlemini tamamlamasının, Block için endekste bir açılış yaratabileceğini ekledi.

Block hisseleri, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 8% değer kaybetti ancak Barclays’in 100 dolar seviyesindeki hedef fiyatı, Block’un çarşamba günkü kapanışı itibariyle yaklaşık 40%’lık bir artışa işaret ediyor. Barclays hisseyi, “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendiriyor. 

Keefe Bruyette & Woods da sektörün genel olarak düşük ağırlık pozisyonuna atıfta bulunarak, bir başka finansal hizmetler hissesini S&P 500’e olası bir ekleme olarak görüyor. Analist Shreyank Gandhi, S&P 500’ün nitelikli isimleri tercih ettiğini belirterek, Square ve Coinbase’i (COIN) son zamanlardaki görünümleri göz önüne alındığında potansiyel “joker” girişler olarak değerlendiriyor.

Öte yandan Gandhi, her şeyden önce Dell’i (DELL) büyüklüğü göz önüne alındığında endekse katılması en muhtemel isim olarak görüyor. Analistin diğer adayları arasında ise KKR (KKR) ve Apollo Global Management (APO) yer alıyor. 

S&P 500’de Değişim Zamanı: Hangi Hisseler Kazançlı Çıkabilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC