Borsa Haberleri

S&P 500 Yılın En Düşük Seviyesindeyken Yatırımcılar Neler Yapabilir?

September 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500 Yılın En Düşük Seviyesindeyken Yatırımcılar Neler Yapabilir?

Hisse senetlerinin ayı piyasasına gerilediği düşüşler yaşanırken yatırımcıların sert hamleler yapma eğilimi de artar. Salı günü S&P 500 endeksi yılın en düşük seviyesini gördü 10 yıllık hazine getirileri de 4%’lük kilit seviyesine yaklaştı. Yine de uzmanlar, borsadan tamamen çekilmek isteyenleri uyardı. Bunun yerine portföyde bazı düzenlemeler yapmak ve vergi kaybından yararlanmak için iyi bir zaman olabilir. 

Ritholtz Wealth Management’ta yatırım danışmanı olan Blair duQuesnay, dokuz ayı aşkın süredir devam eden gerileme sırasında getiri elde etmek için işe koyulmanın tam sırası olduğunu söyledi. Yatırım danışmanı, “10 yıl gibi yeterince uzun vadeli planları olanlar için bu dönem, doğru hisse senetlerini indirimli almak için bir fırsat sunabilir.” dedi. 

Yatırım uzmanlarının bu dönemde yatırımcılara sunduğu iki alternatif yol var: Stratejik satış ve akıllıca alım!

Stratejik Satışlar 

Yatırım uzmanları, mevcut koşulların vergi kaybından yararlanarak vergiden kaynaklanan masrafları azaltmak için uygun bir zaman olduğunu söylüyor. Bu durumu ifade etmek için kullanılan vergi kaybı hasadı kavramı, zarara sebebiyet veren yatırımların satılıp buradan elde edilen kazançla başka yatırımlar yapılması anlamına gelir.

ClientFirst Strategy Başkanı Mitchell Goldberg, bunun illa ki daha iyi bir yatırım gerçekleştirme anlamına gelmediğini ancak en azından farklı bir yaklaşım sunduğunu söyledi. Yatırımcıların bir teknoloji hissesini zararına satıp bunun yerine sektörde kalmak için NASDAQ 100 ETF’sine yatırım yapabileceğini örnek olarak gösterdi. Blue Ocean Global Wealth’in CFP ve CEO’su Marguerita Cheng, kısa süre önce birkaç müşterisi için bu taktiği kullandı ve gelirleri vergi avantajlı hesaplara aktardı.

Akıllıca Alımlar 

Mitchell Goldberg, henüz piyasalardan geri çekilme fikrine yakın olmayanların yatırımlarına devam etmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca yatırımcılara “Tarihsel olarak mevcut koşullara sahip bir pazar, büyük kazançların elde edildiği zamandır.” dedi. 

Finansal planlama ve portföy yönetimi şirketi New Street Advisors Group’un CEO’su Delano Saporu ise hisse senedi satın almak isteyenlerin piyasa 20%’nin üzerinde düştüğünde nispeten daha istikrarlı olan temel tüketim ürünleri hisselerine yöneldiğini söyledi. Marjları kontrol edilebilen ve güçlü serbest nakit akışı olan hisselere ise Walmart (WMT) ve Coca Cola (KO) örneklerini verdi. Söz konusu hisselerin temettü getirisi açısından da cazip olduğunu söyledi. 

S&P 500 Yılın En Düşük Seviyesindeyken Yatırımcılar Neler Yapabilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı