Borsa Haberleri

S&P 500 Rekor Seviyesine Yaklaştı

December 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500 Rekor Seviyesine Yaklaştı

Borsalar aralık ayının sonuna doğru artış eğilimini korumaya devam ediyor. Dow Jones beşinci gün üst üste rekor seviyesinde kapanırken, S&P 500 ise zirve seviyesine oldukça yaklaştı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,66%, S&P 500 0,59% ve Dow Jones 0,68% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin dün yaptığı açıklamalarda enflasyonla mücadelede “iyi ilerleme” kaydedildiğini söyleyerek yatırımcıların tatil sevincini artırdı.

Faiz indirimleriyle ilgili ayrıntılara gelince Barkin, bunun için henüz çok erken olduğunu söyledi. Barkin, enflasyon şu anki gibi yavaşlamaya devam ederse merkez bankasının faiz oranlarını düşürerek “elbette uygun tepki vereceğini” söyledi.

Bazı Fed yetkilileri son günlerde piyasanın borçlanma maliyetlerinin mart ayı başlarında düşeceği yönündeki umutlarına karşı çıktı ancak yatırımcılar şimdilik bu yorumları umursamamış gibi görünüyor.

eToro analisti Callie Cox, Barkin’in yorumları ve faiz indiriminin borsalardaki mevcut momentuma katkı sağladığını belirtti:

Bu görmek isteyeceğiniz türden, geniş katılımın olduğu bir ralli. Döngüsel hisseler liderlik bayrağını daha kaliteli riskli sektörlerden alıyor ve bu, başka bir yükselişe güç verebilir.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Borsalardaki momentumun devam etmesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece zayıflığın endeks performansını kısıtlaması

3. Mevsimsellik

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham Madde, Tüketici Ürünleri, İletişim, Sanayi, Emlak, Enerji

Zayıf: —

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda Fed coşkusu devam etse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Ralli Devam Ediyor

S&P 500 rekor tazelemeye oldukça yakın. Endeks dünkü güçlü artışla Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyesine yakın seyretti. Diğer endeksler de hâlihazırda hisseler için iyi bir yıl olan 2023’ü artıda tamamlama yolunda yükselmeye devam etti. Dow, 500 puan yükselirken, Nasdaq 2022’nin başından bu yana ilk kez 15.000 seviyesinin üzerinde kapandı.

🛍️ 2. E-ticaret Gücünü Koruyor 

S&P 500 Rekor Seviyesine Yaklaştı

İnsanların evlerine kapanmak zorunda kaldığı pandemi döneminin ilk günleri e-ticaret sektörü için oldukça belirleyici bir dönem oldu diyebiliriz. Artık insanlar istedikleri mağazaya gitmekte özgür olsa da yeni anket verilerine göre çevrimiçi alışveriş hâlâ daha önde. CNBC’nin All-America Economic anketine katılanların 57%’si, bu tatil sezonunda hediye satın almak için öncelikli tercihlerinin internet siteleri olduğunu söyledi. Bu, geçen yılki 51% seviyesi ve pandemi yılı 2020’deki 55% seviyesinin üzerinde. Peki, ankete göre insanlar hangi internet sitesini tercih ediyor? Şaşılmayacak bir şekilde Amazon (AMZN), tüketicilerin 74%’üne hâkim bir şekilde birinci sırada. Amazon’u ise 16% ile Walmart (WMT) takip ediyor. 

🤝 Güvenilir Ortaklık

Walmart demişken, perakende devi şimdi al, sonra öde hizmeti sunan finansal teknoloji şirketi Affirm (AFRM) ile ortaklığını genişlettiğini açıkladı. İkili arasındaki yeni anlaşma, Walmart müşterilerinin ABD’deki binlerce mağazada bu hizmeti jet kasalarda kullanabileceği anlamına geliyor. 

S&P 500 Rekor Seviyesine Yaklaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch, Benzinga