Bültenler

S&P 500 Rekor Seviyelerine Yaklaştı

Aralık 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500 Rekor Seviyelerine Yaklaştı

Dow Jones dün hafif yükselişle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, S&P 500 de yatırımcıların ABD faiz oranlarının 2024’te düşeceği beklentilerinin körüklediği yıl sonu yükselişini sürdürmeye çalışarak rekor seviyesine yakın işlem gördü.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,2%, S&P 500 0,1% ve Dow Jones 0,3% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Yıl sonuna doğru borsalar süregelen istikrarlı yükseliş, S&P 500 endeksinin tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru ilerlemesine neden oldu. Wall Street endeksi, 2023’te şu ana kadar 24,4% artış göstererek 2004’ten bu yana en iyi galibiyet serisi olacak olan art arda dokuzuncu haftayı tamamlamaya çalışıyor.

Yatırımcılar, enflasyonun soğumaya devam ederek Fed’in 2% hedefine yaklaşmasıyla, ABD ekonomisi resesyondan kaçınırken merkez bankasının 2024 baharında borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlayacağını umuyor. Bu da onları hisseler konusunda daha hevesli bir hale getiriyor. 

Ancak bu aynı zamanda piyasa katılımcılarının kendilerini aştığı yönündeki endişeleri de artıran bir görünüm. 

Landsberg Bennett Private Wealth Management’tan Michael Landsberg, “Borsa 2024’te beklenen faiz indirimi miktarı konusunda fazla iyimser. Yıl sonu rallisi devam ederken, 2024’teki kazanımların bir kısmını şimdi ödünç alıyor olabiliriz çünkü piyasanın umduğu kadar çok faiz indirimi görmeyi beklemiyoruz. Ekonomide faiz oranlarının düşürülmesini gerektirecek beklenmedik bir şey olmadıkça, temmuz ayından itibaren 2024’te üç faiz indirimi görmeyi bekliyoruz.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Yatırımcıların tatil havasına girmesiyle zayıf katılım

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerde görülen görece zayıflık

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Temel Tüketim Ürünleri, Sağlık, Emlak

Zayıf: Enerji, Teknoloji, İletişim, Kamu Hizmetleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda Noel Baba rallisinin etkileri görülse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Rekor Yolu

S&P 500 dünü kazançla tamamlasa da hâlâ tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya çalışıyor.Endeks, şu anda kapanış rekoru olan 4.796,56’dan yalnızca 0,5% uzakta. Bu arada Dow Jones da 37.656,52 puana ulaşarak dün kendi rekor kapanışını gerçekleştirdi. CFRA baş yatırım stratejisti Sam Stovall, piyasanın yıl sonundan önce S&P 500 için yeni bir rekor seviye yakalamaya istekli olduğunu söyledi ve “Ancak aynı zamanda, piyasa tüm zamanların en yüksek seviyesini belirlediğinde, muhtemelen zirve sonrası bir duraklamaya karşı savunmasız hale gelebilir.” dedi. 

2. Apple Watch Kazandı

S&P 500 Rekor Seviyelerine Yaklaştı

ABD temyiz mahkemesi, dün Apple’a (AAPL) bir galibiyet vererek teknoloji devinin popüler akıllı saatlerine uygulanan ithalat yasağını geçici olarak durdurdu. Karar, Apple’ın saatlerin korumalı kan oksijen seviyesi algılama teknolojisini ihlal ettiğini iddia eden tıbbi teknoloji şirketi Masimo ile arasındaki patent anlaşmazlığına rağmen cihazları satabileceği anlamına geliyor. Apple yaptığı açıklamada, etkilenen Watch modellerinin bugünden itibaren hem mağazalardan hem de çevrimiçi olarak satın alınabileceğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch, Benzinga

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti