Borsa Haberleri

S&P 500 Bu Yılın En Düşük Seviyesinde!

September 28, 2022 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500 Bu Yılın En Düşük Seviyesinde!

S&P 500 endeksi, haziran ayındaki en düşük seviyesinin de altına indi. Wall Street ise düşüşten kaynaklanan satışların ne zaman sona ereceği ve yatırımcılar için yeni zorlukların olup olmayacağı konusunda endişeli. S&P 500, salı günü kısa süreliğine 3.623’le yeni ayı piyasasının yeni en düşük seviyesi olan 3.636’nın altına geriledi ve öğleden sonra da bu seviyelerde kalmaya devam etti. Ardından salı gününü 0,2% düşüşle 3.647 seviyesinde kapattı.

Hazine getirilerinin keskin bir şekilde artması da hisse senetlerinde sarsıntı etkisi yarattı. Salı günü 10 yıllık tahvil getirisi 3,96% seviyesindeydi ve 4%’e doğru ilerliyordu. Avro düşmeye devam ederken dolar endeksi 114.12 seviyelerinde yatay seyretti. Bu sırada avro/dolar paritesi ise 0.9595 civarındaydı. Piyasalardaki bu gelişmelere bağlı olarak Strategas Analisti Todd Sohn, mevcut durumun pandemi öncesinde yaşanan ani düşüşlerle benzerlik taşıdığına dikkat çekti. 

Strategas Teknik Analisti Todd Sohn konuya ilişkin “Hâlâ çok savunmasız bir durumdayız. Burada önemli olan nokta, makro baskıların hiçbirinin ortadan kalkmamış veya kendiliğinden çözülmemiş olması. Tahviller önemli ölçüde etkilendi ve döviz piyasası adeta çılgına döndü.” dedi. 

S&P 500’deki Gerileme Devam Edecek mi?

S&P 500’deki gerilemeye bağlı endişeler sürerken Fundstrat’tan Mark Newton, düşüşten kaynaklanan satışların sona yaklaşabileceğine dair işaretler gördüğünü ve endeksin mevcut durumuna karşı piyasanın aksine kayda değer endişelerinin olmadığını söyledi. Newton’a göre getirilerin ve doların ekim ayında zirve yapma ihtimali var. Analiste göre bu durum, hisse senetlerinin yükselmesi için bir katalizör görevi görecek. 

Newton, şu an piyasanın haziran ayının ortasında dibe vurduğu zamanla benzer koşullara sahip olduğunu söyledi. Ayrıca 20, 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerindeki hisselerin yüzdesinin tek haneli olduğunu belirtti. Haziran ayında S&P 500’deki hisselerin sadece 1,98%’i 50 günlük ortalamalarının üzerindeydi. Bu rakam şu anda 2,98% civarında. Söz konusu artış önümüzdeki döneme dair pozitif bir perspektif sunuyor. Bu arada hareketli ortalama, hissenin değerinin belirli bir süre içerisinde hangi yönde değiştiğini gösterir. Bu ortalamaların yükselmesi de piyasalar için olumlu bir gösterge olarak kabul edilir. 

S&P 500 Bu Yılın En Düşük Seviyesinde!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı