Bültenler

S&P 500, 5.000 Seviyesini Gördü

February 9, 2024 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500, 5.000 Seviyesini Gördü

Güçlü bilançolardan destek alan borsalar bir kez daha yeşilde kapanırken, S&P 500 kısa bir süreliğine 5.000 seviyesini gördükten sonra dünü 4.997,91 seviyesinde tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,24%, S&P 500 0,06% ve Dow Jones 0,13% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Dünün en yakından takip edilen bilançoları kapsamında Disney (DIS) güçlü rakamlarının ardından yükselirken, PayPal (PYPL) ise yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan rakamlarının ardından hem S&P 500 hem de Nasdaq’ta en çok değer kaybeden isim oldu. 

Bilançoların ötesinde dün, işgücü piyasasına ilişkin yeni bir veri piyasalarda hafif bir hareket yarattı. Geçtiğimiz hafta, ABD’de işsizlik başvuruları 218 bine gerileyerek 222 binlik beklentinin altında kaldı. 

Söz konusu veri, işgücü piyasasının dirençli kalmaya devam ettiğini gösterdi. 

iREIT’ten Leo Nelissen, “Dün, özellikle teknoloji sektörü için sakin bir gündü. İlginç olan, işsizlik başvurularının beklenenden daha iyi gelmesiyle enerji ve emlak gibi değer hisselerinin piyasadan daha iyi performans göstermesi oldu. Teknoloji hisselerinin son birkaç haftadaki güçlü performansı da eklendiğinde, beklenenden daha güçlü ekonomik verilerin önümüzdeki günlerde parayı teknoloji dışı sektörlere yönlendirmesi muhtemel.” yorumunu yaptı. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Kapanıştan itibaren bilançolara gelen karışık tepkiler

2. Geri çekilme beklentilerinin arttığı bir ortamda satışların düşmesi 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Emlak, İletişim, Teknoloji

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Finans, Sağlık, Ham Madde, Tüketici Ürünleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, S&P 500’ün yükselişiyle bir kez daha iyimser bir havaya girdi. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. S&P 500 Sahnede

Bu hafta başta S&P 500’ün kısa bir süreliğine de olsa 5.000 seviyesini aşmasıyla borsalar ağırlıklı olarak rekor tazeledi ancak kazançlar sınırlı kaldı. Fed yetkililerinin yorumlarına karşılık güçlü bilanço sezonuyla dengelenen borsalar yine de bu haftayı artıda tamamlama yolunda ilerliyor. 

✈️ 2. Delta Lüksü Seviyor

S&P 500, 5.000 Seviyesini Gördü

Delta Air Lines (DAL), yolcuları için lüks tanımını değiştiriyor. Havayolu şirketi, New York John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda müşterilerine haziran ayında açılacak olan 38.000 metrekarelik “premium” bir bekleme salonu sunacak. Bu, giderek daha fazla müşterinin kredi kartı ödülleri, uçuş yükseltmeleri veya statü kazanması nedeniyle havaalanı bekleme salonlarında aşırı kalabalık sorununa bir çözüm olarak görülüyor. Seyahat talepleri devam ettikçe, havayolu şirketleri bir yandan avantajlarını korurken, diğer yandan da üye sayılarını artırma konusunda doğru dengeyi tutturmaya çalışıyor. 

S&P 500, 5.000 Seviyesini Gördü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing