Borsa Haberleri

S&P 500, 2025’te 6.000’i Görecek – Yardeni Research

Aralık 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
S&P 500, 2025’te 6.000’i Görecek – Yardeni Research

Yatırımcılar tarafından yakından takip edilen Wall Street stratejisti Ed Yardeni, borsada baş döndürücü bir boğa (artış beklentisi) çağrısı yaparak S&P 500’ün iki yıl içinde 6.000’e kadar yükseleceğini öngördü.

Yardeni Research başkanı, 2025 yıl sonu hedefini 6.000 seviyesine yükseltti; ki bu da, endeksin pazartesi günkü kapanış olan 4.622,44’e göre 30%’luk bir sıçrama anlamına geliyor. Yardeni, 2026 yılında S&P 500’ün hisse başına 300 dolar kazanç elde edeceğini ve ileriye dönük fiyat/kazanç oranının 20 olacağını varsayıyor.

Yardeni, müşterilerine gönderdiği bir notta, “Bunun nedeni Kükreyen 2020’ler senaryomuzu desteklemek için daha fazla neden görmemizdir. Bu senaryo, işgücü piyasasının arz/talep dengesizliğine yönelik teknolojik çözümlerle yönlendirilen verimlilik artışının, bu on yıl boyunca güçlü ekonomik büyümeye yol açacağı teorisine dayanıyor.” dedi. 

Piyasadaki son yükseliş Yardeni’nin yukarıda açıkladığı tezini de destekledi. S&P 500, altı haftalık bir kazanç serisi kaydederek 2023 kazançlarını 20%’ye çıkardı. Pazartesi günü gösterge, geçen haftaki kasım ayı istihdam verilerinin ekonomik büyümenin devam ettiğine işaret etmesiyle Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyesinden kapandı.

Yardeni, “Bu yılki Noel Baba rallisi erken başladı. Ralli, Noel boyunca sürecek mi? Bu yılın sonuna kadar ve belki de 2024 hatta 2025’in sonuna kadar devam edecek mi? Biz bu sorulara evet yanıtını veriyoruz.” diyor.

Bu yıl piyasanın gücü konusunda isabetli tahminlerde bulunan Yardeni, 2023’ün başında “yılsonu rallisinin 2024’te daha yüksek kazanç beklentisiyle 4.800 gibi yeni bir rekor seviyeye çıkacağını” öngörmüştü.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti