Bültenler

S&P 500 13 Yılın En İyi Aralık Ayına İmza Atıyor

December 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500 13 Yılın En İyi Aralık Ayına İmza Atıyor

ABD borsaları dünü de ağırlıklı olarak artıda tamamladı ve S&P 500 2010’dan bu yana en iyi aralık ayı performansını tamamlama yolunda ilerliyor. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,1%, S&P 500 0,1% ve Dow Jones 0,1% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Borsalar, 2023’ün sondan bir önceki işlem seansında yükselişini sürdürdü ve Dow endeksi yeni bir rekor kapanış kaydetti. Dow Jones verilerine göre endeks, 2021’den bu yana en büyük aralık kazancını elde etme yolunda ilerliyor.

Düşük işlem hacmine rağmen S&P 500, 3 Ocak 2022’de belirlediği en yüksek kapanış seviyesi olan 4.796,56’dan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Endeks, aralık ayında şu ana kadar 5% artışla 6,5 puan kazandı. 

Yatırımcılar, S&P 500’ün hisseler açısından zorlu bir yılı rekorla tamamlayıp tamamlayamayacağını görmek için bugün 2023’ün son işlem seansını yakından izleyecek.

IG North America CEO’su JJ Kinahan, “Ocak 2022 kapanış zirvesinin 12 puan yakınındayız, bu yüzden bugün veya yarın bir çıkış yapıp yapamayacağımızı göreceğiz. Bu seviyeyi yıl bitmeden test etmeyeceğimize inanmak zor görünüyor.” diyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. ABD Hazine tahvili getirilerinin hafif yükselmesi

2. S&P 500’ün tüm zamanların rekorunu hâlâ kıramaması

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Emlak, Sağlık, Teknoloji, Finans, İletişim

Zayıf: Enerji, Ham Madde, Temel Tüketim Ürünleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda Noel Baba rallisinin etkileri görülse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Bu Gece Son

Bugün 2023’ün son işlem günü ve S&P 500 bu hafta ulaşmaya çalıştığı tüm zamanların en yüksek kapanış seviyesine çok yakın. Endeksi, dün yatay seyretti diyebiliriz ve şimdiye kadar bu yıl 24%’ün üzerinde kazanç elde etti. Hâlihazırda rekor seviyelerde işlem gören Dow Jones yıllık 14%, Nasdaq da 44% değer kazandı. 

✈️ 2. Uçuş İzni Çıkmadı

S&P 500 13 Yılın En İyi Aralık Ayına İmza Atıyor

Kötü şöhretinden silkinmeye çalışan Boeing (BA) 737 Max uçağının başka bir sorunu daha olabilir. Boeing, havayollarını dümen kontrol sisteminde “olası bir gevşek cıvata” aramak için uçağı incelemeye çağırıyor. Bu, Boeing’in en çok satan ürününde ortaya çıkan en yeni sorun. Şirket, denetimlerin uçak başına yaklaşık iki saat süreceğini ve tüm yeni uçakların teslim edilmeden önce kontrol edileceğini söyledi. 737 Max’in en büyük müşterileri arasında yer alan Alaska Airlines (ALK), American Airlines (AAL) ve United Airlines (UAL), kontrollerin herhangi bir operasyonel etkiye neden olmasını beklemediklerini söyledi.

S&P 500 13 Yılın En İyi Aralık Ayına İmza Atıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch, Benzinga