Sony

Sony Rekor Gelir Açıkladı, Ancak Beklentilerini Düşürdü

Sony Rekor Gelir Açıkladı, Ancak Beklentilerini Düşürdü
Google News Icon Takip Et

Japon teknoloji devi Sony (SONY), beklentileri büyük bir farkla aşan bilançosunda, amiral gemisi PlayStation 5 ürünün satışlarında yavaşlama görmeyi beklediğini söyledi. Şirket ayrıca, finans biriminde halka arza gideceğini açıkladı.

31 Aralık’ta sona eren mali üçüncü çeyrekte 24,9 milyar dolar gelir elde eden şirket, böylece 23,7 milyar dolarlık beklentiyi aştı. Ayrıca Sony’nin 3 milyar doların hafif üzerinde gelen faaliyet kârı da 2,9 milyar dolarlık konsensüsünü karşıladı. 

Oyun birimi kapsamında şirket, ekim ve aralık ayındaki dönemi kapsayan çeyrekte 8,2 milyon, 2023 mali yılında ise şimdiye kadar toplam 16,4 milyon adet PlayStation 5 sattığını açıkladı. 

Şirketin oyun birimi, aralık çeyreğinde yıllık bazda 16% artışla 9,3 milyar dolar gelir elde etti. Ancak, dönem boyunca uygulanan promosyonlar nedeniyle donanımdan kaynaklanan kayıpların artması ve birinci parti oyunların satışlarındaki düşüş nedeniyle faaliyet kârı 26% azaldı.

Apple (AAPL) gibi şirketlere akıllı telefonlar için görüntü sensörleri satan Sony ayrıca, görüntü sensörü segmentindeki satışların 21% oranında arttığını açıkladı. 

Ancak mart ayında sona erecek olan 2023 mali yılı için gelir beklentisini 82,4 milyar dolardan 81,7 milyar dolara düşüren şirket, ana oyun birimine yönelik işlemlerde hafif bir geri çekilme uyarısı yaparak, mali yıl genelinde 21 milyon adet PlayStation 5 satmayı beklediğini söyledi. Önceki beklenti 25 milyondu. 

Sony ayrıca, donanım satışlarında düşüş beklediğini belirterek oyun biriminin gelir beklentisini de 1,4 milyar dolar düşüşle 27,5 milyar dolara indirdi.

Şirketin söz konusu karışık bilançosunda ayrıca yeni haberler de verildi. Sony, finansal hizmetler işini halka arz yoluyla kısmen böleceğini açıkladı. 

Şirket, Sony Financial Group hisselerinin 80%’inden biraz fazlasını, Ekim 2025’te gerçekleşecek bir halka arzda, bölünmenin bir sonucu olarak temettü yoluyla dağıtmayı planlıyor.

Sony’nin finansal hizmetler biriminin aralık çeyreğindeki geliri 100%’ün üzerinde artarak 2 milyar dolara ulaştı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Sony