Bültenler

Sony, “Destiny” Oyununun Geliştiricisi Bungie’yi 3,6 Milyar Dolara Satın Alacak

February 1, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Sony, “Destiny” Oyununun Geliştiricisi Bungie’yi 3,6 Milyar Dolara Satın Alacak

Oyun sektöründe rekabet kızışmaya devam ediyor. Son zamanlarda, özellikle oyun konsolu segmentinde, Microsoft ve Sony arasında ilginç bir rekabete tanık oluyoruz. Xbox oyun konsolunu elinde bulunduran Microsoft (MSFT), geçtiğimiz günlerde popüler oyun şirketi Activision Blizzard (ATVI)’ı rekor bir rakama satın alacağını duyurmuştu.

Şimdi ise Sony Interactive Entertainment, “Halo” video oyununun yaratıcısı ve “Destiny”nin geliştiricisi Bungie’yi 3,6 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor.

ABD’li şirket Bungie, bir blog yazısında, şirketin Sony’nin PlayStation ailesine katılacağını, pazardaki rakiplerini yenmek için “Spider-Man” gibi popüler oyunların arkasındaki şirket içi oyun stüdyoları ağını güçlendireceğini söyledi.

Bungie şimdi, daha önce Activision Blizzard tarafından yayınlanan “Destiny 2” oyunu için stüdyo genelinde daha fazla yeteneği işe almayı planlıyor.

💭 Bu Satın Alım için Ne Söylediler?

Sony’nin PlayStation’dan sorumlu biriminin başkanı Jim Ryan, “Bungie anlaşması, PlayStation’ın erişimini çok daha geniş bir kitleye ulaştırma stratejimizde önemli bir adım.” dedi.

Ampere Analysis Oyun Analisti Piers Harding-Rolls, “Bu, Sony’nin şimdiye kadarki en büyük satın alımlarından biri olsa da Microsoft’un Activision Blizzard için ödediği miktar, bu sektörde karşılaşılan yoğun rekabeti daha fazla gözler önüne seriyor.” dedi.

🎮 Oyun Sektöründeki Rekabetin Adımları

Video oyun pazarı, pandemi döneminde artan talebe karşılık olarak hızla değişime uğradı ve firmalar yeni gelir akışları için farklı birçok atılımda bulundu. Yatırım bankacılığı şirketi Drake Star Partners’a göre oyun sektörü bu yıl; anlaşmalar, finansman ve halka arzlarda 150 milyar dolarlık yeni bir rekora hazırlanıyor.

Yılın ilk ayında yapılan bir başka mega anlaşma, “Grand Theft Auto” yapımcısı Take-Two Interactive (TTWO)’in “FarmVille”in yapımcısı Zynga için 11 milyar dolar teklif etmesiydi.

Sony ise daha önce, video oyunu geliştirme stüdyosu Valkyrie Entertainment ve “Returnal” oyununun geliştiricisi Housemarque dahil olmak üzere birçok geliştiriciyi çatısı altında topladı.

Sony, “Destiny” Oyununun Geliştiricisi Bungie’yi 3,6 Milyar Dolara Satın Alacak

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Sony to buy ‘Destiny’ videogame developer Bungie in $3.6 bln deal

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı