Bültenler

Sonos’un Google ile Yasal Sürecinde İlk Galibiyeti: Bu Sadece Buzdağının Görünen Kısmı Mı?

August 18, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Sonos’un Google ile Yasal Sürecinde İlk Galibiyeti: Bu Sadece Buzdağının Görünen Kısmı Mı?

Sonos’un (SONO) Google’a (GOOGL) karşı açtığı davalarda hâkim, Google’ın Sonos akıllı hoparlör patentlerinden beşini ihlal ettiği ön kararına vardı.

🔊Sonos Kimdir?
Amerikalı ses sistemleri geliştiricisi ve üreticisi Sonos, özellikle çoklu oda ses sistemleri ile tanınıyor. Santa Barbara merkezli şirket, ses kontrolü ve -fiyatı 1300 doları aşan- Surround Setlerinin senkronizasyonu için akıllı teknolojiden yararlanıyor. Aslında Sonos, evinin her odasında aynı sesi senkronize şekilde çalabilmeni ve dilediğinde en sevdiğin şarkıyla evin her köşesinde dans edebilmeni sağlıyor desek hiç de yanlış olmaz!

🏃Bir Adım Gerisi
Ocak 2020’de Sonos, iki şirket arasında zaten devam etmekte olan yasal sürece ek olarak beş hoparlörünün patentini ihlal ettiği gerekçesiyle Google’a yeni bir dava açmıştı. Davanın gerekçesi ise Google’ın piyasaya aynı teknolojiyi kullanan daha ucuz hoparlörler sürerek rekabet ortamını kısıtlamasıydı.

🐾Bir Kaç Adım Gerisi
2013’te Sonos, Google Play Müzik ortaklığı için akıllı hoparlörlerinin teknik özelliklerini Google ile paylaşmıştı. Sonos, teknolojisinin Google tarafından öylece çalındığını ve düzinelerce üründe kullanıldığını iddia ediyor. SONOS hissesinde 1 haftalık değişim

SONOS hissesinde 1 haftalık değişim

🔜 Peki, Bundan Sonra?
Belirtilmesi gereken önemli bir nokta: Sonos’un 5 milyar dolar, Google’ın ise yaklaşık 2 trilyon dolar değerinde oluşu… Yani Sonos’un Google karşısında davasını kazandığı bir senaryo düşünüldüğünde, bu kadar büyük bir şirketi yenmiş olmanın getirisi şirket için oldukça kârlı olabilir. Fakat öte yandan Sonos, Google’a meydan okuyarak yüksek yasal ücretler ödeme ve büyük şirketlerle olası ortaklıklarına zarar verme riskleriyle de karşı karşıya. Ancak Sonos kazanırsa, Google’ı teknolojisini kullandığı iddia edilen her cihaz için lisans ücreti ödemeye zorlayabilir. Sonos, Google’ın 150’den fazla patenti ihlal ettiğini tahmin ederek bu davanın sadece “buzdağının görünen kısmı” olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca Sonos, davasının bir parçası olarak ilgili Google donanımlarında ithalat yasağı talep ediyor. Ancak henüz oyun bitti diyemeyiz! Artık her şey Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun, hâkimin kararını kabul edip etmeyeceği hakkındaki açıklamasına bağlı. Bunun için planlanan tarih ise 13 Aralık.

👀 Nasıl Etkiledi?
Şirket hisseleri, 13 Ağustos’ta patent savaşındaki ilk yasal galibiyetin kazanılmasının ardından %2,44 artış gösterdi. Ardından SONOS hisseleri yeni haftanın ilk gününü %4,69 daha artarak 39,93 dolar ile tamamladı.

SONOS hisseleri son bir haftada %12,62, son bir ayda ise %20,24 değer kazandı.

Kaynak: Robinhood Snacks