Son Dakika! TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

December 22, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Son Dakika! TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

📢 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın son toplantısında, beklentilere paralel bir şekilde politika faizinde bir değişiklik yapmadı.

🇹🇷 Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 9%’da sabit bırakılmasına karar verdi.

🔙 TCMB Para Politikası Kurulu’nun geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faizi 150 baz puanlık indirimle 10,50%’den 9%’a çekilmişti. 

Peki, Beklentiler Nasıldı?

2022 Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında faiz 14%’te sabit bırakılmıştı.

Ardından Merkez Bankası, ağustos ayında faizin 14%’ten 13%’e, eylül ayında ise 12%’ye indirildiğini duyurdu.

Ekim ayında ise 150 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizi 12%’den 10,5%’e çekildi. Banka, kasım ayında politika faizini 150 baz puan daha düşürerek 9% seviyesine çekti. Ancak ekim toplantısında faizlerin tek haneye düşürülüp ardından sabit bırakılacağı zaten belirtilmişti.

Enflasyon Ne Durumda?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’na göre enflasyon kasımda aylık 2,88% arttı. Yıllık enflasyon ise 84,39% oldu. Böylece enflasyon, baz etkisiyle 24 yılın zirvesinden dönüş yaşamış oldu. TÜİK, ekim enflasyonunu yıllık 85,51% olarak açıklamıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi tanıtımında enflasyonla ilgili konuştu.

Nebati, bir yıl önce devreye alınan ‘Türkiye Ekonomi Modeli’nin ilk yılının başarıyla tamamlandığını ve enflasyonun önümüzdeki aylarda çok daha belirgin şekilde düşeceğini savundu.

Her ne kadar yüksek enflasyon hepimizin canını yakmış olsa da aldığımız önlemler ve kaydedilen olumlu gelişmelerle onun da boynunu geçtiğimiz aydan itibaren aşağıya kırmış durumdayız.” diyen Nebati, enflasyon hakkında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

Küresel enerji fiyatlarındaki normalleşmeyle, önemi İzmir İktisat Kongresi’nde de belirtilen, üretimi artırmaya yönelik politikaların uygulanmaya devam edilmesiyle ve beklentilerdeki iyileşmeyle birlikte enflasyonun önümüzdeki aylarda da çok daha belirgin şekilde düşeceğini zaten hep birlikte göreceğiz.

Öte yandan Columbia Üniversitesi Ekonomi Profesörü Jeffrey Sachs, Nureddin Nebati’nin aksine Türkiye’deki enflasyonun önümüzdeki yıl da yüksek olmasını beklediğini söyledi.

Uluslararası ticaret, kalkınma, küreselleşme ve yoksullukla mücadele alanlarında uzmanlaşan Sachs, buna gerekçe olarak “devam eden savaş, yaklaşan seçim, geleneksel olmayan makroekonomik politika, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ve küresel yatırımcılarla yaşanan zorlu koşulları” gösterdi.

Son Dakika! TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı