Ekonomi ve Finans Haberleri

Son Dakika! ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

Aralık 2, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Son Dakika! ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

ABD Tarım Dışı İstihdam verisi açıklandı! FED’in faiz artış kararında etkileyici güce sahip olan veri, 13-14 Aralık’ta gerçekleşecek FED toplantısından önce açıklanan son Tarım Dışı İstihdam Verisi. Yani FED, faiz artışına karar vereceği toplantısında bu veriyi baz alacak!

  • ABD Tarım Dışı İstihdam verisi kasım ayında 263 bin artarak beklentilerin (200k) üstünde geldi. 
  • ABD’de işsizlik oranı ise 3,7%’de sabit kaldı.
  • Son iki ayın tarım dışı istihdam verisi ise 23 bin aşağı yönlü revize edildi.

ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, tarım sektörü dışında çalışan kişilerin sayısının bir ayda gösterdiği değişimi gösteren oldukça önemli bir makro analiz verisidir. 

  • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

İstihdam Verileri Borsayı Nasıl Etkiler?

Normal şartlar altında güçlü istihdam güçlü ekonomi demek olduğu için beklentilerin üzerinde gelen istihdam verilerinin borsa üzerinde de pozitif bir etki yaratması beklenir. İstihdamın yüksek olması ülke para biriminin değer kazanmasını sağlar. Özellikle ABD’deki tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelirse EUR/USD, GBP/USD pariteleriyle birlikte kıymetli madenlerin satış işlemlerinin hızlanacağı düşünülmektedir. Öte yandan, verinin beklentinin altında gelmesi yani ABD’de istihdamın azalması, doların değer kaybetmesine sebep olurken EUR/USD, GBP/USD pariteleriyle birlikte altın ve gümüş fiyatlarında sert yükselişlerin olmasını sağlayabilir.

Ancak ekonominin içinde bulunduğu güncel durum özelinde değerlendirdiğimizde FED’in faiz artışları güncelde borsa üzerinde etkisi en yüksek olan katalizör diyebiliriz. FED’in faiz artış kararlarında öncelikli olarak takip ettiği en önemli verilerden biri ise Tarım Dışı İstihdam Verisi. Bu sebeple verinin borsa üzerindeki etkisi normalden farklı olarak olumsuz bir sonuç yaratabilir çünkü FED’in eline faiz artışı için bir sebep verir. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda güncelde FED’in 80% ihtimalle bu ayki toplantıda 50 baz puan faiz artıracağı öngörülürken, 75 baz puanlık faiz artışı ihtimali de 20% seviyesinde bulunuyor.

Öte yandan, faiz artışlarının etkisiyle ekonominin resesyona gireceği yönündeki korkular da borsa üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Bu anlamda bir değerlendirme yaptığımızda ise güçlü bir istihdam verisi aslında resesyonda olmadığımızın bir kanıtı niteliğinde olmakta ve tam da bu sebeple borsa üzerinde olumlu bir etki yaratma gücüne de sahip olmaktadır. 

Karışık gibi gözükse de verinin borsa üzerindeki etkisi aslında tamamen mevcut endişelere sunduğu yanıtla ilgilidir. Yani borsada faiz artışlarıyla ilgili bir endişe fiyatlanıyorsa güçlü bir istihdam borsanın çok da hoşuna gitmeyebilir ancak resesyon endişesinin boy verdiği bir ekonomide istihdamın arttığını görmek herkesin içine bir miktar su serpeceği gibi borsada da yükselişe öncülük edebilir.

Bir önceki ay 250 binlik beklentilere karşın ABD Tarım Dışı İstihdamda 261 binlik bir artış gerçekleşmişti. Önceki ay açıklanan veri ile birlikte EURUSD ve Ons Altının ilk dakika fiyatlama davranışında önemli bir düşüş izlenmişti. Öte yandan, istihdam piyasasındaki güçlü görünümün devam ettiğine işaret eden veri açıklamalarına rağmen ABD piyasaları bir önceki istihdam verisi sonrası yukarı yönlü bir seyir izlemişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti