Son Dakika! ABD Enflasyon Verileri Açıklandı!

August 10, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Son Dakika! ABD Enflasyon Verileri Açıklandı!

ABD İşgücü istatistikleri bürosu tarafından temmuz ayı enflasyonu, veride düşüş olacağı yönündeki beklentilerin de altında, yıllık 8,5% olarak açıklandı.

Düşen benzin fiyatları ve azalan tedarik zinciri sorunları nihayet enflasyonun soğumaya başladığını gösterdi.

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın Sözlük bölümünden ulaşabilirsin.

ABD’de temmuz ayı çekirdek enflasyon verileri 0,3% ile beklentilerin (0,5%) altında geldi. Çekirdek enflasyon temmuzda yıllık olarak ise 5,9% olarak açıklanırken beklenti 6,1% olması yönündeydi. Önceki veri ise 5,9%.

Çekirde Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının  daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri ölçer.

Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

📈 Borsaları Nasıl Etkiler?

Borsaların yılbaşından bu yana yaşadığı düşüşlerin birçok farklı nedeni olsa da, bunlardan belki de en öne çıkanı FED’in faiz artırım ve bilanço daraltma planları oldu.

ABD’nin son 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşaması ise FED’in bu agresif tutumunun en önemli sebebi denebilir.

Bu yüzden enflasyonun artık düşmeye başlaması piyasalara kötü günlerin geride kaldığını, atlatılması gereken sadece birkaç faiz artırımı olduğunu göstererek umut verebilir.

Verinin ardından piyasa öncesi işlemlerde endeks vadelileri de pozitif bir açılışa işaret ediyor!

ABD enflasyonundaki düşüş ons altının da 4 temmuzdan bu yana ilk kez 1800 doların üstüne çıkmasında etkili oldu. Veri sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizi de 10 baz puan gevşedi.

Özet: Yüksek enflasyon daha agresif FED, bu da borsalarda düşüş ihtimali demektir.

Beklentiler Düşüktü!

New York FED, Temmuz ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarına göre gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli enflasyon beklentisinin, temmuzda 0,6 puan azalışla 6,2%’ye gerilediğini açıklamıştı. Analistlere göre enflasyon beklentilerindeki düşüşte, benzin ve gıda fiyatlarına ilişkin beklentilerde yaşanan gerileme etkili oldu.

FED’in Ayak Sesleri

FED’in, önümüzdeki ay art arda üçüncü bir 75 baz puanlık faiz artırımı mı yapacağı yoksa hafifçe geri mi çekeceği sorusu, özellikle güçlü istihdam sonuçları sonrasında enflasyon verisine bağlı olacaktı. 

İstihdam verisinin ardından analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda FED’in eylül toplantısında 33,5% ihtimalle 50 baz puan ve 66,5% ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışına gitmesini bekliyordu.

Enflasyonun da 40 yılın zirvesinden geri çekildiğini göstermesi FED’in eylül toplantısındaki faiz artış kararını etkileyebilir. Enflasyonun geri çekildiğini gören FED, faiz artışlarından yumuşak inişi tercih edebileceği gibi işe yarıyor gerekçesiyle tam gaz faizlerde artışa devam da edebilir.

📢 FED Üyelerinin Enflasyon Yorumları

Geçtiğimiz gün ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonu çok ciddiye aldığını ve iç politikada önceliği olduğunu belirterek, “Şu anda en büyük ekonomik sorunumuzun enflasyon olduğunu düşünüyorum. FED’in işini yapacağından eminim.” dedi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise enflasyonla mücadele için önümüzdeki iki toplantıda 50’şer baz puanlık faiz artışı görmek istediğini söyledi. 

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da iki toplantıda 50’şer baz puanlık faiz artırımı söylemine destek verse de enflasyonun yüksek kalması durumunda 75 baz puanlık artışa açık kapı bırakmıştı.

🌍 Diğer Ülkelerde Enflasyon Nasıl?

Son açıklanan veri ile birlikte ABD en yüksek enflasyon oranına sahip 8. ülke konumunda yer almaktadır.

Son Dakika! ABD Enflasyon Verileri Açıklandı!

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ettiği için, beklentilerin altında gelen verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.

  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.

  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

Son Dakika! ABD Enflasyon Verileri Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı