BIST Şirket Haberleri

Söktaş Tekstil Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Haziran 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Söktaş Tekstil Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Söktaş Tekstil (SKTAS)’in, bedelli sermaye artırımı geçtiğimiz hafta SPK tarafından onaylanmıştı. Yarın başlayacak olan sermaye artırımı sürecine dilersen birlikte bakalım!

Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleştirilecek?

SKTAS, onaylanan sermaye artırımı neticesinde 153,89 milyon TL olan mevcut sermayesini  222 milyon TL’ye çıkaracak.

Sermaye artırımının 68,20 milyon TL’lik kısmı 44,3% bedelli sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirilecek.

Sermaye Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

Söktaş Tekstil’in 44,3% oranında bedelli sermaye artırımı 15 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek. Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) kullanımı 4 Temmuz Salı gününe kadar devam edecek.

Sermaye Artırımına Katılmak için Son Tarih Var mı?

Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılar, en geç 14 Haziran tarihinde SKTAS hissesine sahip olmalılar.

Sermaye Artırımına Katılmak için Ne Yapmalıyım?

Bedelli sermaye artırımı için Midas yatırım hesabında, her hisse başına 1 TL katılma payı ödemesi için gerekli bakiyenin bulunması yeterli olacaktır.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) ile ilgili daha fazla bilgi için hemen içeriğimizi incele!

Yeni Pay Alma Haklarımı (Rüçhan Kuponları) Kullanmak için Ne Yapmalıyım?

14 Haziran tarihinde Midas yatırım hesabında SKTAS hissesine sahip olan kullanıcılar, 44,3% oranında SKTAS.R rüçhan kuponu hakkının tanımlandığını yatırımlarında görecek. 

Bir örnek vermek gerekirse:

14 Haziran Çarşamba günü piyasa kapanışı itibarıyla elinde 10 adet SKTAS hissesi olan yatırımcı, 15 Haziran tarihinde 4.43 adet SKTAS.R rüçhan kuponuna sahip olacak. İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilir veya takas gününü bekleyerek 15 Haziran Perşembe günü haklarını kullanarak 4.43 adet Söktaş Tekstil hissesine dönüştürebilirsin.

Bunun için de her bir adet SKTAS hissesi için gereken 1 TL katılma payını 4 Temmuz Salı tarihine kadar hesabında bulundurman yeterli. Kaç adet dönüştürmek istersen, “adet x 1 TL” pay ödeyeceğini de hatırlatmak isteriz.

Midas, yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) son kullanma tarihinde, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için hesaplarında nakit bulunması halinde, kullanıcılarını otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Elimdeki Hisse Adedi Ne Olacak?

1 adet Söktaş Tekstil (SKTAS) hissene, 44,3% bedelsiz gerçekleştiğinde 0,44 adet hisse daha eklenmiş olacak.

Yeni Pay Hakkımı (Rüçhan Hakkımı) Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamazsın. Böylelikle bedelliyle eklenecek yeni hisse senetleri alma hakkını kaybedersin.

Böylece, sermaye artırımı sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam yatırım büyüklüğünde düşüş gerçekleşir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti