Bültenler

Soğuyan İşgücü Rakamlarının Ardından Borsalar Düştü

December 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Soğuyan İşgücü Rakamlarının Ardından Borsalar Düştü

ABD’de açık iş pozisyonlarının ekim ayında 28 ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren verilerin ardından borsalar dünü ağırlıklı olarak ekside tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,31% yükselirken, S&P 500 0,06% ve Dow Jones 0,22% geriledi.

Analist Yorumu 

ABD’de ekim ayında açık iş pozisyonları, son 28 ayın en düşük seviyesi olan 8,7 milyona geriledi ve işgücü piyasasının yüksek faiz oranlarına tepki olarak soğuduğuna dair daha fazla kanıt sundu. Çalışma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, iş ilanlarının eylül ayındaki revize edilmiş 9,4 milyon seviyesinden düştüğü belirtildi.

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roach “Piyasalar işgücü arz ve talebinin dengeye yaklaşmasını beklemeli, bu da Fed’in sıkılaştırmayı tamamladığı beklentilerini güçlendirmeli, getirileri baskılamalı ve risk iştahını desteklemeli.” yorumunu yapıyor. 

Bu haftanın ekonomik rakamları, yatırımcıların güçlü bir kasım rallisi yakalamalarının ardından geldi. S&P 500 geçen haftayı, düşen Hazine tahvili getirileri ve gevşeyen enflasyonun Fed’in faiz oranlarını artırmayı bitirdiği anlamına geldiği umutlarıyla Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyesinde tamamladı.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Moody’s’in Çin’in kredi görünümünü olağandan negatife indirmesi

2. ABD Hazine tahvili getirilerinin düşmesi

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki toparlanma

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim, Temel Tüketim Malları

Zayıf: Enerji, Ham Madde, Kamu Hizmetleri, Finans, Emlak, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

Designer Brands (DBI) hisseleri, Keds ve Lucky Brand gibi markaların ana şirketinin konsensüs beklentilerin altında bir öngörü açıklamasının ardından 33,3% değer kaybetti.

J.M. Smucker (SJM) üçüncü çeyrekte satışlarının düşmesine rağmen kâr beklentilerini aşarak 3,3% yükseldi. 

AutoZone (AZO) konsensüsün üzerindeki güçlü üçüncü çeyrek bilançosu ve öngörüleriyle 0,3% artıda kapandı.

Soğuyan İşgücü Rakamlarının Ardından Borsalar Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı