Borsa Haberleri

SoftBank da Yapay Zekâdan Geri Kalmıyor: Nvidia Çipleri Alacak

April 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
SoftBank da Yapay Zekâdan Geri Kalmıyor: Nvidia Çipleri Alacak

Japon konglomerat SoftBank, Japon diline özgü “dünya standartlarında” bir üretici yapay zekâ modeli geliştirmek ve bilgi işlem tesislerini güçlendirmek için önümüzdeki iki yıl içinde 960 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Nikkei’nin anonim kaynaklara dayandırdığı haberine göre SoftBank, büyük dil modellerinin gerektirdiği gelişmiş grafik işlem birimleri ihtiyacı karşılamak için ABD’li Nvidia’dan (NVDA) çip satın almayı planlıyor.

Habere göre, 960 milyon dolarlık (150 milyar yen) yatırım, 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak ve SoftBank’ın geçen yıl bilgi işlem altyapısı için harcadığı 129,3 milyar dolarlık yatırıma eklenecek.

Nikkei, son yatırımın herhangi bir Japon şirketi tarafından yapılan türünün en büyüğü olduğuna inanıldığını ve tamamlandığında SoftBank’a ülkedeki en güçlü bilgi işlem yeteneklerini kazandıracağını ekledi.

Nikkei Asia’nın bir başka haberine göre, teknolojiye olan ilginin artmasına rağmen Japonya’da büyük bir dil modeli inşa etmek için gereken yüksek performanslı süper bilgisayarlara sahip özel şirketler bulunmuyor.

SoftBank’ın yatırımları bu durumu değiştirebilir ve uluslararası oyuncuların pazara girmeye çalıştığı bir dönemde Japonya’ya üretici yapay zekâ alanında güçlü bir yerli oyuncu kazandırabilir.

Daha geçen hafta OpenAI, küresel genişleme planlarının bir parçası olarak Tokyo’da ilk ofisini açtı. Bu arada Microsoft (MSFT) da ülkedeki bulut bilişim ve yapay zekâ altyapısını artırmak için iki yıl içinde 2,9 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.

SoftBank, 2024 mali yılında, LLM karmaşıklığının bir göstergesi olan 390 milyar parametreye sahip olacak ilk modelini tamamlamayı bekliyor. Nikkei’ye göre, 2025 yılında 1 trilyon parametreli daha yüksek performanslı bir model geliştirmeye de başlayacak.

SoftBank da Yapay Zekâdan Geri Kalmıyor: Nvidia Çipleri Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC