Borsa İstanbul

Societe Generale: Türkiye, Yabancılar Tarafından En Çok Tercih Edilen Ülke Olabilir

April 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Societe Generale: Türkiye, Yabancılar Tarafından En Çok Tercih Edilen Ülke Olabilir

Fransız bankacılık grubu Societe Generale’nin Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Baş Stratejisti Marek Drimal, Türkiye’nin kinci ve üçüncü çeyrekte yabancı yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri olabileceğini söyledi.

Drimal’e göre Fed’in bu yıl üç kez faiz indirimi gerçekleştireceğine yönelik tahminlerinin tutması durumunda, bu gelişen piyasalara ve Türkiye’ye girişleri teşvik edecek. Drimal, öngörülen bu girişlere dikkat çekerek “Türkiye ve TL’nin getiri açısından gelişmekte olan ülkeler arasında 2024’ün 2. ve 3. çeyreğinde en çok tercih edilenlerden biri olmasını bekliyoruz” dedi.

Türk varlıklarına 2023’ün sonlarında göz ardı edilemeyecek bazı girişler olduğunu, ancak bunların 2024’ün ilk çeyreğinde devam etmediğini hatırlatan Drimal, haziran ayından itibaren Fed faiz indirimleri sayesinde faiz oranı farkının iyileşeceğini; mevsimsel olarak düşen enerji ithalatı, daha yüksek turizm geliri girişleri ve sıkı para politikası nedeniyle bazı yapısal iyileşmeler sayesinde Türkiye’nin cari işlemler dengesinin de iyileşmesinin beklendiğini belirtti.     

TCMB’nin rezervlerini yeniden yapılandırmayı tercih etmesinin TL’ye yakın vadede değer kaybettireceği görüşünde olduğunu bildiren Drimal, buna karşın TL’nin ikinci çeyreğin sonları ve üçüncü çeyrekte güçlenmesini beklediklerini ifade etti. Drimal daha sonra ise, cari işlemler dengesindeki olumsuz mevsimsellik nedeniyle yılın son çeyreğinde yeniden zayıflama öngördüklerini kaydetti.

Societe Generale: Türkiye, Yabancılar Tarafından En Çok Tercih Edilen Ülke Olabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim