Borsa Haberleri

Snap İşe Alımlarını Yavaşlatmayı Planlıyor

July 22, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Snap İşe Alımlarını Yavaşlatmayı Planlıyor

Sosyal medya şirketi Snap (SNAP), hayal kırıklığı yaratan ikinci çeyrek sonuçlarına bağlı olarak işe alımlarını yavaşlattığını duyurdu. Snap, yatırımcı mektubunda piyasadaki belirsizliklerden dolayı üçüncü çeyrek için ileriye dönük bir rehberlik sağlamadığını ve şu ana kadar elde edilen gelirin geçen yılki rakamlara yakın olduğunu belirtti. Ayrıca şirket, kısa süre içerisinde yeni bir hisse geri satın alım süreci planladığını bildirdi. Bu açıklamanın ardından şirketin hisselerinde düşüş gözlemlendi. Sosyal medya devinin gelir ve hisse sonuçları Refinitiv analist anketlerinin gerisinde kaldı. 

Snap Hisseleri 25% Düştü

Snap, ikinci çeyreğe dair kazanç raporlarını açıkladı ve önümüzdeki dönemde işe alımlarını yavaşlatmayı planladığını belirtti. Şirketin ilgili döneme ait sonuçları Refinitv analist beklentilerinin oldukça gerisinde kaldı. 1,11 milyar dolar kazanç bildiren sosyal medya şirketinin 1,14 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyordu. Ayrıca şirket, 16%’lık tahminin gerisinde kalarak 13% oranında bir büyüme kaydetti. 2022 yılı içerisinde hisselerinde neredeyse 2/3 oranında değer kaybı yaşayan Snap, yaşadığı sorunların kaynağında giderek daha kötü bir hâle gelen makroekonomik koşulların olduğunu söyledi. 

Sosyal Medya Şirketi Hisse Geri Satın Alma Programını Duyurdu

Snap, artan sermaye maliyetlerine bağlı olarak gelirini ve yatırımcılarını korumak adına birtakım adımlar atmaya karar verdi. Sosyal medya şirketi, yakın zamanda 500 milyon dolara kadar bir hisse geri satın alma programı uygulayacağını duyurdu. Bu doğrultuda şirketin işe alımlarını önümüzdeki dönemde yavaşlatmayı planladığı da söylendi. Kurucu ortaklar Evan Spiegel ile CEO ve Teknoloji Şefi Bobby Murphy ise 2027’ye kadar mevcut pozisyonlarında kalacakları istihdam sözleşmelerini imzaladı. Bahsi geçen yöneticilerin öz sermaye tazminatı almayacağı bildirildi. 

Snap İşe Alımlarını Yavaşlatmayı Planlıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı