Borsa Haberleri

Şişecam’ın Eurobond İhraçlarına 3,5 Milyar Doların Üstünde Talep Geldi

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Şişecam’ın Eurobond İhraçlarına 3,5 Milyar Doların Üstünde Talep Geldi

Şişecam (SISE) İngiltere’deki iştiraki Sisecam UK PLC üzerinden yurt dışındaki kurumsal yatırımcılara yönelik olarak 5 yıl vadeli 500 milyon dolar ve 8 yıl vadeli 600 milyon dolar nominal değerli yurt dışı tahvil (Eurobond) ihraçları gerçekleştirdi.

Şişecam’ın Eurobond ihraçlarına uluslararası fon ve finans kuruluşundan toplamda 3,5 milyar doların üzerinde talep geldi.

Söz konusu Eurobond ihraçlarında Citigroup Global Markets Limited, HSBC Bank plc, J.P. Morgan Securities plc ve Bofa Securities yetkilendirildi. İhraçlarda kupon faizleri sırasıyla 8,250% ve 8,625% seviyesinde gerçekleşti.

Dünyanın her ülkesinden yoğun talep gören eurobondların 38%’i ABD, 37%’si İngiltere 15%’i Avrupa, 10%’u Hong Kong başta olmak üzere Asya ve Orta Doğu menşeli fon ve finans kuruluşları tarafından alındı.

“Cumhuriyet Tarihinin En Yüksek Tahvil İhracı”

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, şirketin kredi notlarının Moody’s ve Fitch tarafından ülke reytinginin üzerinde değerlendirilerek B2 ve BB- olarak belirlendiğini hatırlatarak şöyle dedi:

“Bunun ardından Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracına gelen en yüksek talep de Şişecam’a global ölçekte duyulan bu güveni bir kez daha teyit etmiş oldu.”

“Yatırımlarımıza Ara Vermeden Devam Ediyoruz”

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici de etkin likidite yönetimi perspektifinden tüm fırsatları sürekli takip ettiklerini belirterek, sürdürülebilir değer yaratma vizyonu doğrultusunda girdi verdikleri sektörlerin büyümelerini destekleyecek yatırımlara devam ettiklerini belirtti.

Elverici şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yatırım döneminde de gerekli sermaye piyasası ve finansman araçlarını bir kompozisyon halinde kullanmaya devam edeceğiz. Gerçekleştirdiğimiz bu Eurobond ihracımızın dışında son dönemde Türkiye’de de önemli bono ihraçlarında bulunduk. Bunu ilgili para birimlerindeki ihtiyacımıza uyumlu olacak şekilde devam ettireceğiz”

Şişecam'ın Eurobond İhraçlarına 3,5 Milyar Doların Üstünde Talep Geldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT