BIST Şirket Haberleri

Şişecam, Yapay Zekayla Üretimde Fire Ve Karbon Salımını Azaltacak

January 19, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Şişecam, Yapay Zekayla Üretimde Fire Ve Karbon Salımını Azaltacak

Şişecam (SISE), TÜBİTAK’tan destek aldığı Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Yöntemleri ile Cam Rengi Optimizasyonu Projesi (CROP) ile üretimdeki fire oranı ve karbon salımını azaltmayı hedefliyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre CROP, cam üretimi sırasında oluşan renk sorunlarını ortadan kaldırmaya yarıyor. Şirket bu sayede üretimdeki fire oranını ve buna bağlı oluşan karbon salımını azaltacak.

Şirket bu kapsamda üretim sırasında yaşanması muhtemel renkle ilgili sorunların kök nedenini yapay zeka modelleriyle tespit ederek hızlı çözüm önerileri sağlayacak. Şişecam söz konusu projede Koç Üniversitesi, TÜBİTAK Yapay Zeka Enstitüsü ve Analythinx Bilişim Hizmetleri ile konsorsiyum ortağı.

İlk çalışmalarına Şişecam Eskişehir Cam Ev Eşyası fabrikasındaki başlanacak proje 2 yıl sürecek.

Şişecam, Yapay Zekayla Üretimde Fire Ve Karbon Salımını Azaltacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT